Garmin Edge 800 opis a skúsenosti časť 1.
- Napísal: Rasťo Trubač
- Published in Športovec používa HW SW
Od firmy Garmin sa mi dostala možnosť otestovať nový model cyklistického GPS testera Garmin Edge 800 v prevedení HR CAD EU. Sám som bol veľmi zvedavý, ako sa tento nový model bude ovládať a správať, keďže je to prvý cyklistický model s dotykovou obrazovkou.
Celkovo počítačová technika za posledné desaťročie prekonala búrlivý vývoj, ktorý sa dotkol aj oblasti cyklistiky. Takže dnes je na trhu obrovské množstvo cyklopočítačov a iných elektronických zariadení , ktoré poskytujú informácie počas športovania. Rovnako sa aj doba zmenila v tom, že tu už niet diskusie o tom, že či sa dostatočne presne meria určitá veličina, ale dnes sa už prirodzene kladie dôraz na komplexnosť aktuálnych informácií, komformnosti ovládania prístrojov a schopnosť neskoršieho spracovania a vyhodnocovania informácií po športovaní ako aj príprava na ďalšie aktivity. Kategória prístrojov, ktoré tieto požiadavky s väčším, či menším úspechom spĺňajú, sa často pomenúvajú ako sporttestery, či fitnes prístroje. Firma Garmin do tejto spoločnosti prišla asi pred 5 - 6 rokmi s modelmi Forerunner, a spojením sporttestera s GPS prijímačom sa okamžite stala jedným z lídrov na tomto trhu. Postupne uviedla na trh aj špecializovaný prístroj na bicykel a dnes sa mi dostal do rúk ich najnovší model Garmin Edge 800.
Novinky na cyklistickom trhu to majú čoraz ťažšie, keďže okrem množstva univerzálnych sporttesterov, či univerzálnych gps sa do tohto segmentu začínajú presadzovať aj smart mobily s vhodnými aplikáciami. Takže uspieť dnes na náročnom trhu môže iba produkt, ktorý v sebe zahŕňa všetky kľúčové vlastnosti, ktoré maju testery, gpsky, mobily, navyše to musí byť kompaktné zariadenie s dostatočnou výdržou a príjemným ovládaním, a odolnosťou voči okolitým vplyvom.
Garmin Edge 800 má podľa obchodných a technických parametrov toto všetko spĺňať. Z fitnes rodiny má zvládať plánovanie tréningov a ich organizáciu, bohatú podporu príslušenstva najmä z oblasti wattmetrov, ktoré sú v súčasnosti trendovým hitom, možnosť plánovania a analýzy údajov. Z rodiny GPS schopnosť záznamu trasy s okamžitými údajmi o polohe, rýchlosti, smeru pohybu, nadmorskej výšky, možnosti navigácie podľa predlohy - naplánovanej či už predtým prejdenej trasy, a to aj s možnosťou okamžitého porovnania a tým pádom aj súťaženie s virtuálnym súperom. Samozrejme poskytuje aj možnosť navigácie podľa mapy a orientácie v teréne či už počas športovania, alebo pri presune k miestu športovania. No a nakoniec zo sveta mobilov poskytuje možnosť ovládania dotykom, na svoju veľkosť veľký grafický dispej a inteligentný softvér priamo v prístroji, ktorý umožní prispôsobenie funkcií podľa osobných preferencií. A keďže má ambíciu byť lídrom, tak toto všetko je integrované do kompaktného tvaru, s veľmi nízkou hmotnosťou, intuitívnym ovládaním jednou rukou hoci aj za jazdy,a odolné voči otrasom, nepriazni počasia a terénu. Navyše, dnes v ére internetu a cloud computingu, musí poskytnúť jednoduchú možnosť na zdieľanie, úschovu informácií a ich analýzu priamo na internete.
Tak sa idem pozrieť, ako sa z môjho pohľadu toho všetkého zhostil.
Ako porovnanie občas zoberiem predchádzajúci model Edge 705, ktorý vlastním a dôverne poznám.
Prvý kontakt
Po prebratí od kuriéra som bol zvedavý, ako na mňa prístroj zapôsobí pri prvom kontakte. Ale ešte predtým ma prekvapila relatívne väčšia krabica (vzhľadom na veľkosť prístroja). Po rozbalení bolo všetko jasné, skladacia nabíjačka, manuály a snímače zabrali gro priestoru a samotný prístroj bol len malou časťou. Prvý pohľad naň ma potešil. Dominoval displej ktorý pokrýva veľkú časť plochy a pod ním sú už len dve hardvérové tlačítka pre spustenie a zastavenie stopiek a zaznamenanie medzičasov a resetu. Tým sa dosiahli čisté línie a elegantný výzor. Spodná časť prístroja je oblejšia a opticky pôsobí omnoho tenšie ako 705ka, aj keď pri prirovnaní je rovnako hrubá. Hmotnostne je Edge 800 o niečo ľahšia, ale nie je to zreteľný rozdiel.
To čo je podstatné, je to, že pri kompaktnejších vonkajších rozmeroch má Edge 800 o centimeter vyšší a o 2mm širší dotykový displej.
Ďalšia veľká zmena je v spôsobe uchytenia, kde z pôvodne celoplastového držiaku predchodcu sa prešlo na uchytenie obdobné ako pri Edge 500, teda gumičkovým spojom o bicykel a prístroj sa pootočením uzamkne do plastového púzdra. Montáž a demontáž prístroja je jednoduchá, spoľahlivá a keďže gumičkový systém pripojenia k bicyklu je dlhé roky používaný aj inými výrobcami cyklopočítačov, verím, že je rokmi a používateľmi už dôkladne preverený. Predsa len aj mne sa stalo, že pri páde z bicykla mi celoplastový držiak Edge praskol, a domnievam sa, že tento typ upevnenia by svojou pružnosťou zmiernil silu nárazu. To však ukáže až dlhodobé používanie.
Zmenou prešiel aj snímač srdcovej frekvencie, ktorého elektronická časť je oddeliteľná a vymeniteľná od pružného pásu, na ktorom sú na vnútornej strane dve elektródy. S prístrojom komunikuje bezdrôtovo a kódovane cez ANT+ protokol.
Senzor kadencie a rýchlosti GSC10 zostáva oproti predchádzajúcemu modelu rovnaký a umiestňuje sa na zadnú stavbu bicykla. Na bicykel sa upína klasickými plastovými káblovými spojkami, čo aj v tomto prípade vítam, pretože dizajn dnešných bicyklov je natoľko rozmanitý, že upevnenie snímača na zadnú stavbu je takmer vždy individuálnou záležitosťou. Prenos informácií je taktiež kódovaný pomocou ANT+ protokolu.
Tento prístroj obsahuje vstavaný barometer na presnejšie meranie nadmorskej výšky (má ho napríklad aj Edge 705) a aj vstavaný teplomer s možnosťou zobrazenia teploty na displeji.
Nabíjačka je vo forme skladačky, kde sa k telu pripojí príslušná zásuvka podľa normy, v ktorom štáte sa pohybujeme. K prístroju sa pripája cez miniUSB kábel a teda je to štandardizovaná záležitosť a nie je problém, ak sa Edge 800 nabíja aj cez USB počítača, či inou nabíjačkou s miniUSB pripojením.
Na spodnej časti prístroja je pod gumenou záslepkou umiestnený miniUSB konektor a mikroSD zásuvka. Celé riešenie vyhovuje norme IPX7, teda bez obáv je možné jazdiť s prístrojom aj v daždi blate či chlade. Samotné telo prístroja má iba tri tlačítka, Power vľavo na boku a LAP/RESET a START/STOP pod displejom. O ostatné ovládanie sa postará dotykový displej.
Koho zaujímajú presné fyzické parametre, tieto sú dostupné na stránkach
http://www.garmin.sk/default.asp?cls=stoitem&stiid=2658
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=160&pID=69043
Zoznam kompatibilných Power-metrov s Garmin Edge 800
http://www8.garmin.com/train-with-garmin/power-meter.html
Slovenský manuál v elektronickej forme je na tejto adrese
http://www.garmin.sk/img.asp?attid=19456
V krabici som okrem toho ešte vybalil aj niekoľko jazykových mutácií Quick Start manuálov a MicroSD kartu City Navigator Europe NT, ktorú však obsahuje iba produkt „EDGE 800 HR+CAD Europe + Sk Topo“