logosr

updated 8:38 PM, Feb 27, 2023 Europe/Bratislava

Warning: Undefined property: stdClass::$parent_slug in /www/t/r/u33042/public_html/templates/gk_news2/html/com_content/article/default.php on line 102

Skúsenosti s Garmin Forerunner 920XT

  • Published in Športovec používa HW SW

forerunner920Na jeseň 2014 firma Garmin uviedla na trh nový prístroj Forerunner 920XT, ktorý je nasledovníkom modelu 910XT a teda je predurčený pre triatlonistov a milovníkov viacerých športových disciplín. Ja patrím do tej druhej skupiny a preto sa sústredím v tejto recenzii na využívanie Forerunnera pri rozličných aktivitách.

Forerunner 920XT je vyhotovený vo forme hodiniek a teda aj logika ovládania a používania je tomu prispôsobená. Je ich možné používať aj ako bežné hodinky.

Kým zájdem ďalej, začnem po poriadku. Kúpite si ich v peknej úhľadnej krabičke, kde je zbalené všetko potrebné. V tomto testovacom prevedení je to teda samotný prístroj, USB nabíjačka, snímač srdcovej frekvencie a sada návodov.

fr920 01fr920 02

 

 

 

 

 

 

Po vybalení a prvom chytení do ruky som ocenil na prvý pocit nízku hmotnosť a na hmat jasne zistiteľné tlačidlá. Po upnutí na zápästie pôsobili mohutnejším dojmom, ale zároveň sa príjemne nosili. Osobne uprednostňujem dosť voľný remienok a tak som ocenil, že sú ľahké a aj pri voľnom upevnení nemali veľkú zotrvačnosť pri trasení rukou a podobne. Keď som si ich silnejšie utiahol, časom som pociťoval perforáciu remienka ako sa mi odtláča na koži a aj preto predpokladám, že priaznivcov silnejšieho uťahovania nebude veľa. O krátku chvíľu som si už neuvedomoval, že mám niečo na ruke a aj pri bežných činnostiach som nič negatívne nevnímal, naopak, okamžite som ich začal používať aj ako klasické hodinky. V balení bol hrudný pás HRM-Run, ktorý nielen že zaznamenáva srdcovú frekvenciu, ale obsahuje aj akcelerometer, ktorý meria pohyb tela a tým aj techniku behu.

fr920 03 fr920 04 img

 

 

 

 

Rozmery zariadenia, ŠxVxH: 4.8 x 5.5 x 1.27 mm
Displej - veľkosť, ŠxV: 2.9 x 2.1 cm
Displej - rozlíšenie, ŠxV: 205 x 148 bodov, farebný, LCD s podsvietením
Hmotnosť zariadenia: 61g
Napájanie: nabíjateľná lithium – ion
Akumulátor - výdrž (pohotovostný režim): až do 24 hodín (GPS zapnuté) / do 30dní (bez GPS)
Vodotesnosť: 5 ATM (50M)
Teplotný rozsah: od -20°C do + 60°C
GPS prijímač: GPS + GLONASS, HotFix™ (rýchly výpočet pozície)

Toľko na úvodný konštrukčný opis, podrobné parametre si môžete naštudovať na oficiálnych stránkach Garminu a tak nebudem ich tu odpisovať. Poďme sa ale pozrieť, čo nám Garmin do týchto hodiniek múdreho vložil. Určite nepoviem nič prekvapujúce, že voči predchodcovi sa pridalo viacero nových funkcií, prepracovalo sa ovládanie, pribudol farebný displej. To dobré sa výrobca snažil zachovať a tak tu nájdeme všetky režimy používané pri triatlone, ale k tomu sa doplnili funkcie ako napríklad Live track a konektivitu s mobilnými zariadeniami, ale najmä s meraním rôznych dynamických veličín typických pre jednotlivé športy. Tak napríklad meranie tempa plávania, záberov vo vode, pri behu napríklad kadenciu behu, dĺžka kontaktu chodidla s podložkou, vertikálnu osciláciu behu a viacero odvodených funkcií z toho, ktoré sme si pred pár rokmi nedokázali ani predstaviť. Osobne som mal možnosť si vyskúšať aj meranie dynamických veličín v spojení s voliteľným príslušenstvom Garmin Vector - merač výkonu v podobe pedálov na bicykli. Forerunner 920 vtedy ponúkol priebežné meranie vyváženia ľavého a pravého pedálu, momentov záberu, priebehu resp. vyváženia tlaku na pedál a z toho odvodené údaje. Je tu voľba šetrenia v podobe režimu Ultra track s výdržou až 40 hodín aktivít a ako bonus si viete zapnúť režim fitnes náramkov a krokomerov, ktoré dokážu počítať aktivitu aj keď nie ste moc aktívny. V rámci nových modelov nositeľných prístrojov Garmin ponúka aj možnosť personalizácie displeja v podobe rozhrania Garmin Connect IQ ktoré umožňuje nainštalovať a používať rôzne aplikácie a personifikované obrazovky v rámci platformy. Skrátka a jednoducho, Forerunner 920XT vyspel na univerzálny a bohato vybavený prístroj.

O čo viac informácií Forerunner 920 dokáže zaznamenávať, o to viac je potrebné venovať pozornosti nastaveniu. Samozrejme tu už prichádza do úvahy, aké športy budem robiť.

Forerunner má v podstate dva režimy, Standby mód - teda režim klasických digitálok, prípadne s funkciou smart náramkov a Sport mód v ktorom je možné zaznamenávať jednotlivé aktivity.

Tak si poďme niektoré vybrané vlastnosti pozrieť.

Standby mód

Monitor aktivity – krokomer

Vstaň a hýb sa, to je motto monitoru aktivity. Po aktivácii môžete stanoviť denný cieľ v počte krokov a merajú sa vám prejdené kroky, vzdialenosť, spálené kalórie a čas. Tieto údaje sú dostupné po synchronizácii na Garmin Connecte. Dá sa monitorovať aj kvalita spánku. Na displeji prístroja sa zobrazuje počet krokov absolvovaných v príslušnom dni alebo dashboard s údajmi o aktivite. Ak máte túto funkciu aktivovanú, pri nečinnosti dlhšej ako hodinu Vám Forerunner zašle výstrahu v podobe zvukového a vibračného alarmu a oznámi – Hýbte sa!

fr920 standby

 

 

 

Po prenesení údajov do Garmin Connectu sa Vám v prehľadnej forme zobrazia údaje ako aktívny ste boli behom bežného dňa a aký ste mali spánok.

fitnes1 fitnes2 fitnes3

 

 

 

 

Sport mód

Je to vlastne režim merania a záznamu športovej aktivity. Keďže Forerunner 920 podporuje záznam aktivít rôznych športov, sú tu prednastavené niektoré profily. Na základe týchto vzorov je potom možné vytvoriť alebo modifikovať profily aj pre iné športy.

Štandardne som v FR920 našiel tieto športové profily:

Beh
Beh v interieri
Bicykel
Bicykel v interieri
Plávanie v bazéne
Otvorená voda
Triatlon

fr920 profily

 

 

 

 

Každý športový profil má preddefinované parametre, jednotky, obrazovky a správanie. Okrem dobre známych meraných údajov sú to novo doplnené aj dynamické metriky, ktoré v predchodcovi neboli a bližšie sa na ne pozrieme.

Dynamické metriky pri behu

Okrem už dávno známych veličín Forerunner 920XT meria aj dynamické metriky pri behu. Meria sa to za asistencie ďalších senzorov - akcelerometrov umiestnených v hodinkách ako aj v hrudnom páse. Tieto údaje slúžia pokročilým športovcom na vylepšenie techniky behu a ostatným na odstránenie zlozvykov. Význam pojmov je dostupný na stránke Garmin Connectu a vhodné je preštudovať si aj odbornú literatúru.

Z výkladu pojmov na Garmin Connect doslovne preberám:
Dynamické údaje o behu sú počítané aplikáciou HRM-Run formou snímania pohybu trupu. Metrické údaje definujú vašu bežeckú formu. Možno ich zobraziť na hodinách v reálnom čase zapnutím obrazovky Dynamické údaje o behu na obrazovke Údajová obrazovka. Jednotlivé metrické údaje dynamiky behu je podľa potreby možné pridať na ďalšie údajové obrazovky.

metrika beh 1

 

 

 

 

Kadencia

Merania dynamiky behu sú priradené k farbám na obrazovke s údajmi dynamiky behu na vašom zariadení a v týchto tabuľkách. Farby znázorňujú porovnanie vašej kadencie s inými bežcami. Farebné zóny sú založené na percentile.

Farba zóny Zóna percentuálne Rozsah kadencie
Fialová > 95 > 185 spm
Modrá 70–95 174–185 spm
Zelená 30-69 163-173 spm
Oranžová 5-29 151-162 spm
Červená < 5 < 151 spm

Spoločnosť Garmin skúmala rôznych bežcov s rôznymi úrovňami fyzickej kondície. Vo všeobecnosti majú skúsenejší bežci vyššiu kadenciu. Najčastejšia odporúčaná kadencia je 180 krokov/min. Vyššia kadencia je spojená s nižšou vertikálnou osciláciou a kratšou dobou kontaktu so zemou. Vyšší bežci majú spravidla o niečo pomalšiu kadenciu.

Vertikálna oscilácia

Merania dynamiky behu sú priradené k farbám na obrazovke s údajmi dynamiky behu na vašom zariadení a v týchto tabuľkách. Farby znázorňujú porovnanie vašej vertikálnej oscilácie s inými bežcami. Farebné zóny sú založené na percentile.

Farba zóny Zóna percentuálne Rozsah vertikálnej oscilácie
Fialová > 95 < 6.7 cm
Modrá 70–95 6.7–8.3 cm
Zelená 30-69 8.4-10.0 cm
Oranžová 5-29 10.1-11.8 cm
Červená < 5 > 11.8 cm

Spoločnosť Garmin skúmala rôznych bežcov s rôznymi úrovňami fyzickej kondície. Vo všeobecnosti majú skúsenejší bežci nižšiu vertikálnu osciláciu. Rýchlejšie tempo však vertikálnu osciláciu zvyšuje. Pri určitej kadencii je krátka doba kontaktu so zemou tiež spojená s vyššou vertikálnou osciláciou. Pri behu do kopca sa vertikálna oscilácia obyčajne znižuje. Vyšší bežci majú väčšinou o niečo vyššiu vertikálnu osciláciu. Mnohí bežeckí tréneri tvrdia, že vďaka nízkej vertikálnej oscilácii je beh úspornejší, pretože sa na pohyb nahor a nadol spotrebuje menej zbytočnej energie. Niektorí odporúčajú beh pri nižšej vertikálnej oscilácii, ktorý tlmí nárazy a telesnú záťaž.

Doba kontaktu so zemou

Merania dynamiky behu sú priradené k farbám na obrazovke s údajmi dynamiky behu na vašom zariadení a v týchto tabuľkách. Farby znázorňujú porovnanie vašej doby kontaktu so zemou s inými bežcami. Farebné zóny sú založené na percentile.

 

Farba zónyZóna percentuálneRozsah doby kontaktu so zemou
Fialová > 95 < 208 ms
Modrá 70–95 208-240 ms
Zelená 30-69 241-272 ms
Oranžová 5-29 273-305 ms
Červená < 5 > 305 ms

Spoločnosť Garmin skúmala rôznych bežcov s rôznymi úrovňami fyzickej kondície. Vo všeobecnosti majú skúsenejší bežci kratšiu dobu kontaktu so zemou. Tí najlepší bežci majú dobu kontaktu so zemou dokonca kratšiu ako 200 ms. Prakticky všetci zaznamenaní skúsení bežci majú dobu kontaktu so zemou kratšiu ako 300 ms. S kratšou dobou kontaktu so zemou je spojená vyššia kadencia a rýchlejšie tempo. Mnohí bežeckí tréneri tvrdia, že krátka doba kontaktu so zemou je charakteristická pre úspornejší spôsob behu. Pri určitej kadencii však skrátenie doby kontaktu so zemou zvyšuje vertikálnu osciláciu.

metrika beh 2

 

 

 

 

Doba kontaktu so zemou predstavuje časový úsek v rámci každého kroku, v priebehu ktorého dochádza ku kontaktu so zemou počas behu. Táto hodnota sa meria v milisekundách. Poznámka: doba kontaktu so zemou nie je k dispozícii počas chôdze.

Zvislá oscilácia predstavuje silu odrazov počas behu. Zobrazuje zvislý pohyb trupu, ktorý sa meria v centimetroch pre každý krok.

Funkcia Tréningový vplyv využíva srdcovú frekvenciu na meranie akumulovanej intenzity cvičenia (aeróbne kondičné cvičenia) a indikuje skutočnosť, či si zachovávate svoju úroveň kondície alebo ju zlepšujete.

5.0 - Prekročenie
4.0 - Veľké zlepšenie
3.0 - Zlepšenie
2.0 - Zachovanie
1.0 – Zníženie

fr920 dynamika behu

 

 

 

 

V rámci merania dynamických veličín rád spomeniem aj ďalšiu vlastnosť a to že sa po každom ukončení bežeckého tréningu prepočíta a uloží do štatistik hodnota VO2Max.

Dynamické metriky pri cyklistike v spojení s Vectorom

metrika cyklo 1 metrika cyklo 2

 

 

 

 

Od verzie firmvéru 3.5 Vectora a aktualizácii firmvéru vo Forerunneri pribudli nové údaje aj na stánke Connectu

metrika cyklo 3

 

 

 

 

Parametre okolo výkonu sú popísané v článku o Garmin Vector

fr920 cyklo vykon

 

 

 

 

Dynamika bicyklovania:

PP: silová fáza, okamih šliapnutia na pedále, počas ktorého vzniká reálna sila
PCO: stredové vyváženie plochy, plocha pedála, na ktorú pôsobí sila

Počiatočný uhol silovej fázy: uhol pedála na začiatku pôsobenia reálnej sily
Koncový uhol silovej fázy: uhol pedála na konci pôsobenia reálnej sily
Prvá hodnota udáva stupeň na začiatku fázy; druhá hodnota na konci fázy.

Dĺžka oblúka silovej fázy: dĺžka rotačného pohybu pedála pri pôsobení reálnej sily

Počiatočný uhol fázy maximálnej sily: uhol pedála na začiatku pôsobenia maximálnej sily
Koncový uhol fázy maximálnej sily: uhol pedála na konci pôsobenia maximálnej sily
Prvá hodnota udáva stupeň na začiatku fázy; druhá hodnota na konci fázy.

Dĺžka oblúka fázy maximálnej sily: dĺžka rotačného pohybu pedála pri pôsobení maximálnej sily

Priemerné PCO: stredové vyváženie plochy, plocha pedála, na ktorú pôsobí sila

fr920 cyklo dynamika

 

 

 

 

V rámci merania dynamických veličín sa po každom ukončení cyklistického tréningu s wattmetrom, na základe špecifického algoritmu, prepočíta a uloží do štatistik hodnota VO2Max pre cyklistiku. Toto je vlastnosť, ktorou nedisponuje ani Edge 1000.

Dynamické metriky pri plávaní

metrika plavanie 1

 

 

 

 

Hodnota SWOLF je odvodená od kombinácie plávania a golfu. Bodový výsledok SWOLF je čas v sekundách plus počet záberov potrebných na dokončenie jednej dĺžky bazéna. Napríklad časový úsek 30 sekúnd a 10 temp, ktoré sú potrebné na preplávanie celej dĺžky bazéna, vedú k získaniu skóre SWOLF s hodnotou 40. Nižšie skóre je lepšie (rovnako ako v golfe).

Multišportové profily

Profil Triatlon, rovnako ako aj ďalšie vlastné odvodené multišportové profily majú svoje špecifikum v tom, že zmenou športovej disciplíny nemusíte ukončovať a otvárať nový záznam, ale udeje sa to všetko v rámci jedného záznamu. Toto napríklad Forerunner 620 nedokáže.

V profile Triatlon sú športové disciplíny a ich poradie dané napevno, ale môžete si vytvoriť aj vlastný multišportový profil, ktorý jednotlivé disciplíny si volíte podľa potreby tlačidlom MODE.

Ďalšie nastavenia FR920 a režimy

Ako vidíte, množstvo zaznamenávaných údajov je nevídané a preto má veľký zmysel vytvárať profily športov a nastaviť si v nich správanie a zobrazovanie.

Predovšetkým si môžete vytvoriť napríklad nový šport, ako napríklad som si pridal bežkovanie. Zopár ľudí sa totiž pomýlilo a na bežkovanie použilo profil ski. Ten je však optimalizovaný pre zjazdové lyžovanie a špecialitou je, že sa záznam zastaví keď idete vlekom nahor, teda meria sa len smerom dolu kopcom. A to pri bežeckom lyžovaní vadí.

V rámci profilu sa nastavujú napríklad koľko obrazoviek sa má zobrazovať, koľko polí v nich, jednotky merania (napríklad tempo/rýchlosť), aké údaje sa majú zobraziť.

Každý šport môže obsahovať tréningové plány a ciele. Tieto je vhodné nastaviť v Garmin Connecte a potom ich zosynchronizovať do prístroja.

Prístroj si potom sám ukladá históriu a štatistiky pre každý šport zvlášť a vy môžete si tieto údaje v hodinkách prezerať. V rámci štatistiky si viete zistiť napríklad aj maximálnu VO2max pre daný šport, mieru zotavenia, alebo vypočítanú prognózu výsledku typickej športovej disciplíny.

V rámci športu si tiež volíte, či sa bude používať GPS alebo nie. Ak sa bude používať GPS, tak máte možnosť použiť navigáciu podľa dráhy (stiahnutej z Connectu) prípadne použiť Virtuálneho partnera pre súťaženie podľa parametrov. Môžete si prípadne zapnúť alebo vypnúť stránku so slepou mapou.

Pri jednotlivých špecifikách športu tiež môžete využiť osobitné funkcie. Napríklad pri behu spustiť pomôcku metronóm ktorý Vám napomáha udržiavať rytmus behania, o ignorovaní vlekov pri zjazdovaní som už vravel, pri cyklistike môžete tiež presnejšie nastaviť príslušenstvo (obvod kolesa a pod.)

fr920 metronom

 

 

 

 

A nakoniec existuje celkové nastavenie hodiniek, kde si zadávate profilové údaje o sebe, vytvárate pool – zásobník pripojiteľného príslušenstva ako sú snímače srdcovej frekvencie, wattmetre, merače kadencie a rýchlosti, ktoré ak použijete sa automaticky spárujú s prístrojom. Môžete si nastaviť hustotu záznamu merania, rolovanie údajov na displeji či režim šetrenia batérií. Viaceré údaje si môžete synchronizovať s nastaveniami v Garmin Connecte.

V neposlednom rade je vhodné nastaviť konektivitu s inými zariadeniami cez Bluetooth alebo napojenie na známe wifi siete.

Aj tento prístroj podporuje príjem Glonass signálov, alebo môže ovládať Garmin Virb kameru či diaľkové ovládanie Gear.

FR920 vo vnútri a po pripojení na počítač

Po pripojení Forerunnera s počítačom sa pripojí ako mass storage, teda ako ďalší disk. Vtedy uvidíte vnútornú štruktúru Forerunnera. Z najdôležitejších adresárov spomeniem Activity, kde sú uložené záznamy z tréningu, newfiles, kde môžete vložiť záznam, ktorý sa prepočíta ako dráha a presunie sa do adresára Courses. Vo viacerých adresároch sú poukladané nastavenia prístroja, tak keď sa s Forerunnerom pohráte a nastavíte si ho podľa svojich potrieb, môžete si celý tento obsah zazálohovať nakopírovaním celej štruktúry na pevný disk.

adresare 1

 

 

 

 

Ak máte nainštalovaný na počítači program Garmin express, po prvom pripojení forerunnera sa spustí sprievodca pripojenia (alebo po stlačení veľkého plus v programe) a nakonfigurovania ako to vidíte na zosnímaných obrazovkách. Takto prístroj zároveň spárujete so svojim kontom na Garmin Connecte.

exp 01 exp 02 exp 03

 

 

 

 

exp 04 exp 05 exp 06

 

 

 

 

exp 07 exp 08 exp 09

 

 

 

 

Cez prostredie Garmin Express sa dajú automatizovane synchronizovať údaje s Connectom, ako aj aktualizovať firmware, či manažovať IQ aplikácie.

express2 express3 express4

 

 

 

 

express5 express6

 

 

 

 

Po konfigurácii známej WiFi siete už nie je potrebné pre synchronizáciu údajov pripájať Forerunner 920 k počítaču.

Prepojenia s mobilmi a live tracking

Aj Forerunner 920 podľa vzoru novej generácie prístrojov Edge umožňuje prepojenie s inteligentnými telefónmi s Androidom alebo IOS pomocou Bluetooth Smart a využiť tak túto platformu ako pripojenie na internet, synchronizáciu údajov cez Garmin Connect Mobile, opačne notifikáciu z mobilov na displeji Forerunnera a v neposlednom rade už dobre známy online prenos záznamu kde ste a aké parametre máte. Tieto vlastnosti sa v princípe neodlišujú od opisu a postupov v mojich recenziách Edge 1000, či Edge 510.

Takže najprv je treba spárovať Forerunnera 920 s telefónom pomocou aplikácie Garmin Connect. Prikladám sekvenciu obrazoviek v ktorých je zachytené párovanie prístrojov a spustenie priameho prenosu Livetrack.

 IMG 2729 IMG 2730 IMG 2731

 

 

 

 

 fr920 parovanie

 

 

 

IMG 2732  IMG 2733 IMG 2734

 

 

 

 

 

Po spárovaní nasleduje pozvanie na priamy prenos a samotný prenos.

IMG 2735 IMG 2736 IMG 2737

 

 

 

 

IMG 2738 IMG 2739 fr920 livetrack1

 

 

 

 

fr920 livetrack2

 

 

 

 

 

Pre ilustráciu ešte prikladám zopár snímkov aplikácie Garmin Connect mobile.

IMG 2740 IMG 2741 IMG 2742

 

 

 

 

IMG 2743 IMG 2744 IMG 2745

 

 

 

 

IMG 2746 IMG 2747 IMG 2749

 

 

 

 

 

 

Garmin IQ aplikacie

Nové modely nositeľných prístrojov prinášajú aj možnosť personifikácie displejov, vytváranie modifikovaných údajových polí či miniaplikácie prostredníctvom platformy Connect IQ. Táto platforma má vlastný aplikačný obchod (Connect IQ store) na adrese https://apps.garmin.com/sk-SK/devices/forerunner920XT/apps kde si môžete stiahnuť tieto vylepšenia v 4 kategóriách

Aplikácie: malé programy ktoré dopĺňajú funkcie prístroja
Vlastné údajové polia: Obohatenie prednastavených údajov i napríklad iný spôsob zobrazenia
Widgets: programy ktoré sprostredkujú údaje z vonkajších zdrojov
Pozadia: úprava výzoru displeja hodiniek a pod.

connectiq1 connectiq2

 

 

 

 

Ak ste prihlásený pod svojim kontom do Connectu, miniaplikácie môžete stiahnuť do počítača a pri najbližšej synchronizácii sa automaticky prenesú do Forerunnera.

iq1 iq2 fr920 iqapp

 

 

 

 

Ak sa vám už aplikácie nepáčia, môžete ich vymazať napríklad pomocou Garmin Expres prostredia.

Forerunner 920XT v praxi

Prístroj som dlhodobejšie testoval od konca zimy až po pokročilejšiu jar. Tak som si mohol vyskúšať viacero typov aktivít. Hneď prvou príjemnou správou bolo veľmi rýchle zachytenie GPS satelitov, behom pár sekúnd som mal fix. Dopátral som sa, že je to spôsobené tým, že pri každej synchronizácii s Connectom si Forerunner stiahne aj týždennú predpoveď polohy satelitných družíc.

Celý proces tréningu po správnom nastavení je jednoduchý. Vyjdem von, zapnem režim športu, vyberiem disciplínu. Počkám na GPS pár sekúnd a prípadne iné senzory. Ak je všetko pripravené stlačím štart a športujem. Po 10 minútach mi Forerunner oznámi, ako som zotavený z prechádzajúcich tréningov. Behom trénovania prijímam nastavené alarmy. Po ukončení tréningu zastavím stopky, zobrazia sa mi sumárne hodnoty a spočíta VO2max a doba potrebná na zrelaxovanie. Potom stačí údaje uložiť a zosynchronizovať s Connectom.

fr920 start fr920 start aktivity

 

 

 

 

fr920 zaznam fr920 zotavenie

 

 

 

 

fr920 po ulozeni

 

 

 

 

Z vlastnej skúsenosti odporúčam, aby prvé zachytenie polohy prebiehalo v priestore bez rušenia a odrazov. Stalo sa mi totiž, že keď som sa raz chystal na bežky a spúšťal Forerunnera, sedel som pri oplechovanej stene a pri zachytení polohy sa do výpočtu zamiešali odrazy od steny a zle sa mi spočítala poloha. Potom prístroj asi 20 minút zaznamenával posunutý pozíciu až kým sa tento vplyv odstránil. Tak potom aj záznam jedného okruhu bol na mape odskočený od ostatných.

Keď sa však vyvarujete takejto situácie, budete spokojní s citlivosťou a presnosťou záznamu. Na bicykli pri paralelnom používaní starej Edge 800 totiž Forerunner na zápästí presnejšie trackoval polohu ako Edge. Pritom spomeniem aj vlastnú nešikovnosť. Stále som dostával iné údaje o vzdialenosti či priemernej rýchlosti ako Edge. Niekoľko tréningov mi trvalo, že to bolo vplyvom nenastaveného správneho obvodu kolesa v senzore otáčok kolesa. Tak preto si dávajte pozor pri prvých nastavovania, aby ste nič neopomenuli.

Na túrach som zasa skúšal, aký vplyv má na príjem signálov poloha rúk. Aj s rukami vo vreckách či v bunde dokázal Forerunner zaznamenávať polohu, ale nad leteckou mapou už bolo vidno odchýlenie od skutočnej polohy, najmä pri záznamoch cestou tam a späť.

fr920 mapa presnost

 

 

 

 

Na bicykli Forerunner zaznamenával aj dynamické údaje z wattmetra – Vectora a tak paradoxne z FR920 bolo viac grafov ako z Edge800. Skrátka čas nezastavíš a je už pomaly nefér porovnávať prístroje, medzi ktorými je pár rokov vývoja.

Príjemné boli aj notifikácie vibrovaním, Predsa len nositeľné prístroje nemáte neustále na očiach ako napríklad Edge na bicykli a tak aj mimo vizuálny kontakt som dostával spätnú väzbu z prístroja.

Celkovo som sa s Forerunnerom zžil natoľko, že som ho spontánne používal pri rôznych aktivitách a aj pri bežnom dennom nosení. Snáď len alarm Hýbte sa mi trocha nevďačne pripomínal moju sedavú prácu. Ale to sa dá vypnúť;)

Za toto obdobie testovania vyšlo niekoľko nových firmvérov a to nielen Forerunnera ale napríklad aj Vectora, či Garmin Express, čo mi komplikovalo testovanie a písanie článku. Takže aj v počiatkoch keď som aj narazil na problém, neskôr som ho už nevedel zopakovať, preto považujem aktualizáciu za užitočnú.

Forerunner 920XT prináša naozaj košaté funkcie a široké využitie, tak som nedokázal otestovať všetky vlastnosti a kombinácie. S tým čo som si prešiel som bol spokojný. V spojení so záznamom dynamických parametrov mi to dokonca občas prerastalo aj cez hlavu. Skrátka toľko údajov som na tie obrazovky nedokázal vtesnať.

Nezabudol som otestovať ani výdrž batérie. Klasický balkónový test v bežeckom režime so sekundovým ukladaním údajov ukázal, že hodinky robili záznam 10 hodín a 51 minút.

Záver

A tak som plynule prišiel na zhodnotenie.

Na začiatku som si dal otázku, či sa oplatí dakomu prejsť zo základného modelu na tento. Moja odpoveď je, že oplatí. Áno, mnohým stačí merať tempo behu. Ale neustále rastieme. Časom dostaneme chuť sa zlepšovať, byť úspešnejší, a vtedy dobre slúžiaci základný prístroj začne nestíhať. Aj mne FR 920 otvoril nové pohľady a ukázal rezervy a to nielen v kondícii ale najme v technike robenia športu. A to je zmyslom takéhoto prístroja. Byť nápomocný aj počas rastu svojich schopností a nárokov.

Na druhú stranu tu pre mnohých nastáva príjemný problém. Forerunner je voči predchodcom v zbere údajov a používaný ďaleko dopredu, ale má aj svoju tvrdú konkurenciu. Už len z nositeľných Garminov spomeniem Fénix 3, Vivoactive, všetky tieto a aj nespomenuté ďalšie nové prístroje ponúkajú mnoho z vychytených funkcií. Tak ktorý nositeľný prístroj od Garminu vybrať? Na to nie je jednoznačná odpoveď a lepšie je si vybrať podľa preferencií športu resp. funkcií ktoré budem používať a potom aj podľa toho ktorý tvar a dizajn je viac šik. Netreba zabúdať aj na odolnosť v rôznych prostrediach. Tak vám v tom držím palce. Mne sa páčila robustnosť a pritom nízka hmotnosť. Dobrá reakcia tlačidiel, dobrá čitateľnosť displeja v rôznych svetelných podmienkach. Možnosť plávať s hodinkami aj v mori. Pre triatlonistov a duatlonistov je tu určite prístroj č. 1

Tento prístroj teda vysoko odporúčam ako jeden z najvšestrannejších, ak nie najvšestrannejší, aké mi kedy prešli rukami.

Odporúčaná cena testovaného balíka je 499 Eur.

+ funkcie, nositeľnosť, hmotnosť, praktičnosť

- v sade by som uvítal držiak na bicykel, prípadne aj dlhší remienok pre upnutie na zimnú bundu.

Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava-Rysy 2022

Cestná cyklistika 07-07-2022

Tento rok sa mi nejako nedarí najazdiť potrebné kilometre. Ani na Jasnú som kvôli tomu nešiel. Tu v propozíciach píšu, že na TT-RYSY treba mať aspoň 2000km odjazdené. Tesne som to splnil. Dal by som t...

Kärnten Radmarathon 2022

Cestná cyklistika 05-06-2022

Na týchto pretekoch som bol aj v roku 2015 a zapamätal som si z nich 3 dôležité fakty - horúce počasie, ťažké kopce a pekné baby. Teraz sa pri počasí schyľovalo k zmene a...

Sereďmaratón 2022 alebo ako Sulík nenakúpil bezvetrie

Cestná cyklistika 23-05-2022

Každý rok sa snažím čo najrýchlejšie sa pripraviť na tento pomerne skorý cyklomaratón. Chcel som napísať amatérsky ale posledné ročníky mám dojem, že to čo tam jazdí, by sa v pohode uchytilo aj v neja...

Garmin Rally XC – watty v teréne po roku…

Športovec používa HW SW 06-08-2022

Je tomu viac ako rok, keď som mal možnosť vyskúšať novú generáciu meračov výkonu v pedáloch, Garmin Rally. Testoval som cestnú verziu a oslovila ma najmä funkčnosťou a jednoduchosťou montáže a obsluhy...

Garmin Radar Varia RCT 715 – bezpečnosť …

Športovec používa HW SW 03-08-2022

Najnovší model cyklo-radaru Varia™ s integrovanou kamerou spája v sebe nielen bezpečnostné funkcie, ale dopĺňa ich aj o zábavný element v podobe využitia radaru ako zadnej kamery a ...

TACX NEO Motion plates, poznáte?

Športovec používa HW SW 10-04-2022

Tacx NEO Motion Plates je doplnkom pre cyklotrenažéry zo sérií NEO, NEO 2 a NEO 2T. A čo vlastne robí? Rozhýbe celý trenažér. Táto horúca novinka na konci indoor sezóny má ešte viac priblíži...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new