logosr

updated 8:38 PM, Feb 27, 2023 Europe/Bratislava

Keď na bicykli nechcem byť sám

  • Published in Športovec používa HW SW

image 6Sú situácie, keď by som bol rád, aby iní vedeli, kde som a ako sa mi darí. A to aj na bicykli. Či je dôvod pochváliť sa kadiaľ práve idem, alebo známym vysielať ako sa mi darí na pretekoch, prípadne rodine potrebujem ukázať kde som, či v partii kamarátov na spoločnej jazde, keď nás výkonnosť rozdelila a chceme o sebe vedieť, na všetky tieto potreby je tu skupina funkcií Garmin Live. Tie s pomocou mobilu a internetu zabezpečia, aby sa takéto údaje dostali až k cieľovým ľuďom.

 

 

 Aké sú Live funkcie a ako fungujú

Garmin integroval do svojho ekosystému hneď niekoľko Live funkcií, ktoré umožňujú dať o sebe vedieť iným. V prvom rade je to detekcia nehody a zaslanie správy núdzovému kontaktu, ďalej funkcia Livetrack, teda živé vysielanie polohy a ďalších parametrov vybraným osobám a nakoniec Grouptrack a výmena správ medzi jazdcami, keď si dohodnutá skupina jazdcov medzi sebou vymieňa svoju polohu a odkazy.
Pointa Live funkcií je v tom, že pre vás je ovládačom váš Garmin na riadidlách či na ruke. Behom aktivity nemusíte nič vyťahovať z vrecka a nemusíte sa rozptyľovať inými činnosťami.

03 nudzove kontakty 02 nudzove kontakty 26 groutrack odpoved

 

 

 

 Na správne fungovanie je treba:
Funkčné kompatibilné zariadenie Garmin, smartfón a na ňom bežiaca aplikácia Garmin Connect mobile
• Garmin zariadenie je v spojení cez bluetooth s mobilom a aplikáciou
• Garmin má zapnutý príjem GPS signálu a mobil je pripojený k dátovej mobilnej sieti
• Prijímateľ správ má prístup k internetu
V dnešnej dobe to nie sú žiadne komplikované požiadavky a tak Live funkcie môžu byť dostupné širokej skupine používateľov.
Možno sa to zdá komplikované, najmä pre ľudí čo nie sú až tak technicky zdatní. Môžem však povedať, že v praxi to nie je veľká veda. Väčšina z vás to zvládne sama, navyše sú na internete mnohé návody a vždy sa nájde nejaký šikovný kamarát.

Bezpečnostné funkcie


Bezpečnostné funkcie nekontaktujú pohotovostné služby za vás, ale zasielajú prednastaveným kontaktom informáciu, že sa pravdepodobne udial incident alebo že potrebujete konkrétnu pomoc. V rámci tejto informácie sú samozrejme uvedené aj súradnice vašej polohy. Kompatibilné Garmin zariadenia, ktoré majú v sebe vstavaný akcelerometer dokážu indikovať náraz. Ak aktivujete bezpečnostnú funkciu a vyberiete si kontakt, ktorý bude oslovený, tak pri evidencii nárazu sa odošle automaticky záchranná správa. Bezpečnostná výstraha sa dá do určitej doby odvolať a tak sa predíde falošným poplachom.
Veľmi podobným spôsobom si môžete sami požiadať takto vybraný núdzový kontakt o pomoc napríklad pri technických problémoch a to priamo z Garmin zariadenia.
Tieto funkcie sú užitočné najmä v momentoch, keď síce máte so sebou mobilný telefón, ale z nejakého dôvodu sa k nemu neviete či nemôžete dostať, ale na dosah ruky máte Garmin cyklopočítač či hodinky.

05 odoslanie nudza 07 aktivacia detekcie dn Snímka1

 

 

 

 

 


Livetrack


Livetrack je azda najznámejšia Live funkcia od Garminu. Používa sa často a bežne aj mimo cyklistiku. Jej podstatou je to, že si vyberiete príjemcu alebo niekoľko príjemcov, ktorým sa zašle pozvánka s linkou, na ktorej môžu sledovať, kde práve sa nachádzate a aké výkony počas aktivity podávate. Táto pozvánka sa odosiela pri spustení záznamu s Live prenosom. To sa dá vykonať manuálne alebo automatizovane pri spustení záznamu na Garmin kompatibilnom zariadení. Môžete nastaviť, že prístup k záznamu bude ešte po nejakú dobu stále platný aj po ukončení aktivity a je možné si priebeh pozrieť aj neskôr. Dátová náročnosť je pár MB za dennú jazdu.

11 live track 32 mobil livetrack nastavenia 34 livetrack bezi

 

 

 

 

 

livetrack

 

 

 

 

 


Grouptrack a výmena správ medzi jazdcami


Toto je zaujímavá funkcia, ktorá má však viacero podmienok. Je postavená na základe funkcie Livetrack. Grouptrack umožňuje uzavretej skupine jazdcov vzájomne si vymieňať svoju polohu a zobraziť ju na mapovej stránke kompatibilného Garmin zariadenia. Sú to hlavne modely Garmin Edge rady.
Určite sa aj vám stalo, že ste si ako partia vyšli na väčší výlet alebo na dovolenku. V kopcovitom teréne sa bežne stáva, že sa skupina podľa výkonnosti rozdelí tak, že sa stratíte zo vzájomného dohľadu. A práve v tomto okamihu je Grouptrack príjemným pomocníkom. Aj keď sa priamo nevidíte, na mapovej stránke sa v asi 20sekundovom intervale aktualizuje poloha vašich spolujazdcov. Takto vidíte ako sa im darí a kde sú. Poznáte to, ste v dlhom kopci, v plnej záťaži, možno aj nestíhate alebo ste práve ten prvý a chcete dať ostatným vedieť čo ďalej. Teraz máte skvelú možnosť dať info ostatným, čo potrebujete alebo plánujete a to na pár poklepaní na displej vášho Edge. Nemusíte zastavovať, nemusíte vyberať mobil, stačí len pár dotykov na Edge, vybrať príjemcov a poslať prednastavené správy. Tie sa vybraným členom zobrazia priamo displeji Edge a z neho môžu cez rovnako prednastavené správy aj rovno odpovedať. Takto si dáte vedieť že sa počkáte na kopci, alebo že ste dostali defekt a nestíhate. A všetky ostatné detaily sa potom doriešia na káve alebo pive.
To je typické príklad, prečo a ako použiť Grouptrack. Táto funkcia má technický dosah cca 16km rozostupu medzi jazdcami, všetci členovia musia spĺňať kompatibilné požiadavky a musia mať spustený Livetrack. Prirodzenou podmienkou je funkčné dátové spojenie mobilov. Nakoniec členovia Grouptracku musia byť uvedení v zozname členov skupiny a potom sa navzájom uvidíte na displeji ako farebný kruh s iniciálou mena. Ak stojíte, ste červený, ak idete, ste na modrom podklade. Na osobitnej stránke vidíte zoznam členov skupiny, vzdialenosť od vás a ich aktuálnu rýchlosť a odtiaľto môžete zasielať aj správy.
Najlepšie na pochopenie sú nasledujúce snímky z obrazoviek Garmin Edge 1030 a Edge 530 pri spoločnej jazde dvoch cyklistov. Tieto funkcie je prirodzene možné využívať paralelne s navigáciou, či tréningovými plánmi.

11 live track 12 prijemcovia livetrack 13 grouptrack parametre

 

 

 

 

 

17 grouptrack mapa 18 grouptrack mapa navigacia 24 grouptrack poloha

 

 

 

 

 

19 grouptrack pripojenia 20 grouptrack sprava prijemca 21 grouptrack sprava vyber

 

 

 

 

 

23 grouptrack zobrazenie 26 groutrack odpoved 24 grouptrack vystraha

 

 

 

 

 

2928 3395

 

 

 

 

 

E530 Grouptrack 01 E530 Grouptrack 02 E530 Grouptrack 04

 

 

 

 

 

E530 Grouptrack 05 E530 Grouptrack 07 E530 Grouptrack 08

 

 

 

 

 


Live funkcie mimo cyklistiku


Live funkcie majú najpraktickejšie použitie hlavne v cyklistike, ale dajú sa používať aj pri behu alebo hoci aj na obyčajnej prechádzke, najmä Livetrack. Dôvod, prečo zdieľate svoju polohu je len na vás a ak máte o to záujem, môžete tak spraviť. Ako ukážku som pripravil malú vychádzku mimo mesto a ako to vidí príjemca v mobilnom telefóne.

IMG 5532 IMG 5535

 

 

 

 

 

IMG 5537 IMG 5540

 

 

 

 

 


Záverom

Ak ste na pretekoch a chcete kamarátom ukázať ako bojujete, alebo vaša rodina môže sledovať vašu túru, či chcete vedieť, kde sú vaši spolujazdci, Garmin Live funkcie sú vám plne k dispozícii. Takto zatiahnete do svojho diania viac ľudí a môžete sa s nimi okamžite podeliť so svojim postupom a v konečnom dôsledku aj najaktuálnejšími zážitkami.

Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava-Rysy 2022

Cestná cyklistika 07-07-2022

Tento rok sa mi nejako nedarí najazdiť potrebné kilometre. Ani na Jasnú som kvôli tomu nešiel. Tu v propozíciach píšu, že na TT-RYSY treba mať aspoň 2000km odjazdené. Tesne som to splnil. Dal by som t...

Kärnten Radmarathon 2022

Cestná cyklistika 05-06-2022

Na týchto pretekoch som bol aj v roku 2015 a zapamätal som si z nich 3 dôležité fakty - horúce počasie, ťažké kopce a pekné baby. Teraz sa pri počasí schyľovalo k zmene a...

Sereďmaratón 2022 alebo ako Sulík nenakúpil bezvetrie

Cestná cyklistika 23-05-2022

Každý rok sa snažím čo najrýchlejšie sa pripraviť na tento pomerne skorý cyklomaratón. Chcel som napísať amatérsky ale posledné ročníky mám dojem, že to čo tam jazdí, by sa v pohode uchytilo aj v neja...

Garmin Rally XC – watty v teréne po roku…

Športovec používa HW SW 06-08-2022

Je tomu viac ako rok, keď som mal možnosť vyskúšať novú generáciu meračov výkonu v pedáloch, Garmin Rally. Testoval som cestnú verziu a oslovila ma najmä funkčnosťou a jednoduchosťou montáže a obsluhy...

Garmin Radar Varia RCT 715 – bezpečnosť …

Športovec používa HW SW 03-08-2022

Najnovší model cyklo-radaru Varia™ s integrovanou kamerou spája v sebe nielen bezpečnostné funkcie, ale dopĺňa ich aj o zábavný element v podobe využitia radaru ako zadnej kamery a ...

TACX NEO Motion plates, poznáte?

Športovec používa HW SW 10-04-2022

Tacx NEO Motion Plates je doplnkom pre cyklotrenažéry zo sérií NEO, NEO 2 a NEO 2T. A čo vlastne robí? Rozhýbe celý trenažér. Táto horúca novinka na konci indoor sezóny má ešte viac priblíži...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new