logosr

updated 8:38 PM, Feb 27, 2023 Europe/Bratislava

Warning: Undefined property: stdClass::$parent_slug in /www/t/r/u33042/public_html/templates/gk_news2/html/com_content/article/default.php on line 102

Rouvy minirecenzia

  • Published in Športovec používa HW SW

01 rouvyPriamo z Čiech prichádza aplikácia pre virtuálnu cyklistiku – Rouvy. Ponúka virtuálne jazdenie podľa reálnych trás a videí, ale aj rôzne druhy tréningov, skupinových jázd či dokonca pretekov. Tiež funguje aj ako portál pre vyhodnocovanie jázd. Pritom podporuje širokú škálu trenažérov od rôznych výrobcov a je dostupná na všetkých súčasných platformách.

Zaradil by som ju účelom niečo medzi TACX aplikáciou a Zwiftom, čo považujem vo svete virtuálnej cyklistiky ako typické protiklady.

Hneď na začiatku spomeniem, že nastavenia, tréningové denníky, Virtuálne dráhy s videami, tréningy, skupinové jazdy či preteky sa vyberajú, pripravujú a celkovo agenda okolo tohto sa vykonáva cez webové prostredie na stránke https://my.rouvy.com/.

02 virtual routes

 

 

 

 

 

Potom tu je aplikácie, ktorá ovláda samotné jazdenie, zobrazuje videá a celú činnosť okolo trénovania. Tú si môžete stiahnuť na https://rouvy.com/get-started.

03 Rouvy jazda

 

 

 

 

 

Rouvy poskytuje aj synchronizáciu jázd pre pestrú voľbu portálov.

04 rouvy cloud

 

 

 

 

 

Tak, ako iné obdobné aplikácie, aj v Rouvy si musíte vytvoriť konto a následne dostanete 2 týždňovú skúšobnú verziu. potom je spoplatnená 12 Eurami mesačne alebo s ročným predplatným.

Web portál Rouvy

Keď už som naznačil rozdelenie na portál a aplikáciu, stručne popíšem Webovú časť.

Profil

V prvom rade je treba vytvoriť svoj profil s očakávanými údajmi a najmä správne zadanými parametrami ako telesné proporcie, VO2MAX, FTP, Srdcové prahy... Cez voľbu Cloud si nastavíte na aké iné platformy sa budú údaje z Rouvy synchronizovať. Tuná som si dal automatickú synchronizáciu na Stravu a Garmin Connect.

Trénovanie

Po prihlásení sa ako prvá obrazovka ponúkne tréningový denník a to nielen s vami prejdených jázd, ale aj komunitných aktivít. V hornej časti je logicky členené tematické menu.

05 rouvy treningovydennik

 

 

 

 

 

 

V rámci témy Training si môžete prepínať rôzne prehľady na vaše aktivity a môžete analyzovať vaše jazdy. Analýza jazdy je v tomto prostredí podľa mňa vydarená a napríklad si viete vyselektovať rôzne úseky a okamžite sa vám zobrazia príslušné štatistiky z výberu. To chválim.

07 rouvy aktivita 08 rouvy aktivita2

 

 

 

 

 

Explore

Ďalšou témou sú Virtuálne trasy, tréningy, Skupinové jazdy, Preteky či Výzvy.

Virtuálne trasy sú analógiou toho čo poznám z TACX aplikácie. Základom aj tu sú videá reálne natočené a synchronizované s GPS záznamom a profilom. Pre ľahšie vyhľadávanie sú rozdelené do rôznych kategórií, či si ich môžete vyhľadávať aj nad mapou alebo podľa špecifického kritéria.

02 virtual routes

 

 

 

 

 

A dokonca sa tu nachádzajú dráhy aj zo Slovenska!

09 Rouvy slovensko

 

 

 

 

 

 

Tu sa musím pristaviť pri dôležitej informácii. Na Rouvy je umožnené pridávať videá aj bežnými používateľmi. Teda donedávna to bolo možné. Počas mojej skúšobnej doby bola táto funkcia pozastavená ale predpokladám , že sa len prebudováva. Momentálne (feb22) je možné vytvárať len dráhy z prejdených trás bez videa.

Kvalita videí a najmä presnosti profilu a ich synchronizácia s videom, silne závisí od autora. Nájdeme tu videá v špičkovej kvalite obdobnej ako pri TACX, ale aj menej kvalitné prevedenia. Závisí to potom od osobnej preferencie, pokiaľ je hranica akceptácie. Možno aj preto je táto funkcia pozastavená. 

Ak si vyberiete vhodnú Video dráhu, môžete si ju zaradiť medzi obľúbené a tak ju budete mať poruke v aplikácii Rouvy.

10 rouvy virtual favourites

 

 

 

 

 

Ak stále váhate, či je príslušné dráha tá pravá, môžete si pozrieť jej detaily, parametre, koľko cyklistov ju prešlo alebo nahliadnuť video. Niektoré videá poskytujú aj tzv. Argument reality a na videu uvidíte svojho Avatara.

11 Rouvy virtual route detail

 

 

 

 

 

 

Je tu dostupné aj veľké množstvo dráh (Virtual route), ktoré neobsahujú video, ale môžu pokrývať oblasť, kde by ste si radi pojazdili. O jednu som sa pokúsil aj ja.

12 Rouvy route bezvidea

 

 

 

 

 

Nad týmito Virtual routes  (dráhami) sa potom organizujú skupinové jazdy, či dokonca preteky, alebo sa vytvárajú rôzne výzvy. Dokonca aj vy sami môžete byť takýmto organizátorom.

Rouvy v tejto oblasti sa snaží byť veľmi aktívny, je tu cítiť komunitný charakter, cyklisti sa tu formálne či neformálne združujú a súťažia. K dispozícii sú aj sociálne siete, bohaté blogy či inštruktážne videá. Skupinové jazdy sú voľnejšieho charakteru, môžete si zľahčovať náročnosť či prerušovať jazdu. Preteky sú prirodzene už regulované a majú svoje pravidlá.

Skupinové jazdy sú rozličného charakteru, buď sa pridáte podľa regiónu, členstva v klube, známych, alebo podľa výkonnosti a samozrejme času konania. Na skupinové jazdy sa registruje.

13 rouvy group rides

 

 

 

 

 

 

Preteky sú prísnejšou formou skupinových jázd. Tiež sa musíte registrovať a splniť osobitné podmienky ktoré určuje organizátor. Tiež môžete obdržať pozvánku ako v prípade skupinových jázd.

14 rouvy races

 

 

 

 

 

 

Tí čo uvažujú s trénovaním vážnejšie, určite využijú preddefinované alebo vlastné tréningy (workouts). Tie sú kategorizované obdobne ako dráhy a môžete si vybrať svoje obľúbené. Vykonávať sa dajú klasicky ako aj v ERG režime. Tiež si môžete vybrať niektoré z videí, aby vám to rýchlejšie ubiehalo. Cez blogy či mailom chodia pozvánky na rôzne tréningové témy či plány, tak sa aj takto môžete pridať.

15 rouvy workout

 

 

 

 

 

Dokonca aj keď sa nechcete bezprostredne pretekať, môžete sa pripojiť na rôzne druhy výziev, a zdolať niekoľko dráh a porovnať si na nich časy v podobe výziev.

17 rouvy garmin chalanges

 

 

 

 

 

 

V rámci používania Rouvy si môžete budovať kariéru. Čím viac jazdíte, tým zberáte viac mincí a získavate vyššiu úroveň, a niektoré z nich sú odmeňované zľavami či inými skutočnými benefitmi.

16 rouvy chalanges17 rouvy garmin chalanges 18 rouvy kariera

 

 

 

 

 

Prirodzene, ak sú tu preteky, tak sú aj sezónne rebríčky, oficiálne preteky a iné udalosti.

Rouvy aplikácia

Na to, aby ste si pojazdili s Rouvy, potrebujete inteligentný trenažér a mobilné zariadenie alebo PC/Mac s bluetooth alebo ANT+ a samostatnú Rouvy aplikáciu. Po nainštalovaní je treba sa do nej prihlásiť a spárovať váš trenažér či ďalšie senzory. Nasleduje samotné prispôsobenie aplikácie, čo a ako sa má zobrazovať až po nastavenie parametrov jazdy v háku či úrovne reality. Je možné videá aj stiahnuť a použiť offline.

19 rouvy nastavenie app

 

 

 

 

 

 

Takto sa dostanete k úvodnej obrazovke, kde máte hlavné ovládacie prvky. Predovšetkým ide o voľbu či chcete vykonať tréning, jazdu, alebo pretek. V rámci video jazdy si vyberte Tréning alebo Časovku (v tréningu ak prestanete ísť, pozastaví sa aj meranie času, môžete posunú video a pod.). 

20 rouvy trasy

 

 

 

 

 

Ak si vyberiete trasu, Aplikácia sa prepojí s trenažérom a môžete odštartovať jazdenie.

Môžete si zobraziť video alebo prepnúť sa na mapový náhľad. V spodnej časti je profil trasy a na nej vaša poloha a poloha iných jazdcov, vrátane číselných údajov. Vľavo sú hlavné údaje o výkone, detailný pohľad na profil trasy ktorý je tesne pred vami a zoznam súperov okolo vás, s odstupom a akou intenzitou jazdia.

21 rouvy draha 22 rouvy trasy mapa

 

 

 

 

 

Ak chcete jazdiť sólo, aj to je možné a potom vaša obrazovka vyzerá nasledovne.

23 rouvy trasa

 

 

 

 

 

Po dojazdení sa údaje nahrajú do cloudu, prípadne sa synchronizujú na iné portály a v aplikácii sa zobrazia sumárne údaje.

24 rouvy stats

 

 

 

 

 

Export jazdy s videom do Garmin Connectu vyzerá, ako keby ste to skutočne šli.

Garmin

 

 

 

 

 

Jediné čo s Garmin Connectom nepracuje sú Garmin výzvy. Záznamy z Rrouvy sa do výziev nerátajú. Našťastie metriky, či záťaž tréningu fungujú v poriadku.

V prípade tréningových plánov a tréningoch uvidíte nasledovné.

25 Rouvy workouty 26 Rouvy workouty 01 rouvy

 

 

 

 

 

Preteky v Rouvy potom vyzerajú takto.

27 rouvy zavody 28 rouvy zavody

 

 

 

 

 

Skúsenosti a zážitky

Rouvy je sympatická aplikácia, ktoré pokrýva agendu od jazdenia podľa videí, trénovania až po preteky a vyhodnocovanie. Je tu cítiť komunitu cyklistov a na rozdiel od TACX aplikácie mám pocit, že v tomto prostredí je živšie.

Aplikácia fungovala vždy spoľahlivo. Vyššie som už spomenul, že kvalita videí a ešte lepšie povedané vernosť trasy je rôzna a závisí od autora. Videá v sebe nemajú KOMy a nie sú tu ani podsekcie. Menej mi sedelo rozmiestnenie údajov či farebné znázornenie profilu. Jednotlivé údaje o odjazdenej trase, čase, či nastúpaných metroch, sú na rozličných miestach obrazovky a človek ich musí doslova hľadať.

Naopak celkom sa mi páči, keď vidím u súperov, ako intenzívne jazdia – zobrazuje sa štandardne %FTP. Aj zobrazenie Avataru (nie vždy) je celkom zaujímavé. A keď niekoho dobehnete alebo vás predbieha, vidíte aj jeho avatar ako sa míňate.

Plusom Rouvy je, že nie je bezprostredne viazaná so žiadnym výrobcom. Takže sa tu môžu stretnúť cyklisti s rozličnými trenažérmi a teda je tu širšia potenciálna základňa. Tvorcovia Rouvy sú si toho vedomí a tak sa svojou aktivitou cez blogy a výzvy snažia komunitu zväčšovať. Na preteky je na trhu hráč č.1 Zwift, ale Rouvy kombinuje jazdenie podľa videí so súťažením a trénovaním.

Momentálne však publikovanie dráh s videom je pozastavené a uvidím čo bude ďalej, predsa len sa mi občas zažiada si pojazdiť a pospomínať tam, kde som už bol a komunita skôr zmapuje a natočí takéto miesta, ako jeden zdroj videí.

Aj za kratšie časové obdobie používania Rouvy vidím, že sa dejú dynamické zmeny, tak držím palce nech sa platforme darí.

Aplikáciu som používal len na PC s Bluetooth spojením a trenažérom TACX NEO2T.

Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava-Rysy 2022

Cestná cyklistika 07-07-2022

Tento rok sa mi nejako nedarí najazdiť potrebné kilometre. Ani na Jasnú som kvôli tomu nešiel. Tu v propozíciach píšu, že na TT-RYSY treba mať aspoň 2000km odjazdené. Tesne som to splnil. Dal by som t...

Kärnten Radmarathon 2022

Cestná cyklistika 05-06-2022

Na týchto pretekoch som bol aj v roku 2015 a zapamätal som si z nich 3 dôležité fakty - horúce počasie, ťažké kopce a pekné baby. Teraz sa pri počasí schyľovalo k zmene a...

Sereďmaratón 2022 alebo ako Sulík nenakúpil bezvetrie

Cestná cyklistika 23-05-2022

Každý rok sa snažím čo najrýchlejšie sa pripraviť na tento pomerne skorý cyklomaratón. Chcel som napísať amatérsky ale posledné ročníky mám dojem, že to čo tam jazdí, by sa v pohode uchytilo aj v neja...

Garmin Rally XC – watty v teréne po roku…

Športovec používa HW SW 06-08-2022

Je tomu viac ako rok, keď som mal možnosť vyskúšať novú generáciu meračov výkonu v pedáloch, Garmin Rally. Testoval som cestnú verziu a oslovila ma najmä funkčnosťou a jednoduchosťou montáže a obsluhy...

Garmin Radar Varia RCT 715 – bezpečnosť …

Športovec používa HW SW 03-08-2022

Najnovší model cyklo-radaru Varia™ s integrovanou kamerou spája v sebe nielen bezpečnostné funkcie, ale dopĺňa ich aj o zábavný element v podobe využitia radaru ako zadnej kamery a ...

TACX NEO Motion plates, poznáte?

Športovec používa HW SW 10-04-2022

Tacx NEO Motion Plates je doplnkom pre cyklotrenažéry zo sérií NEO, NEO 2 a NEO 2T. A čo vlastne robí? Rozhýbe celý trenažér. Táto horúca novinka na konci indoor sezóny má ešte viac priblíži...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new