logosr

updated 8:38 PM, Feb 27, 2023 Europe/Bratislava

Warning: Undefined property: stdClass::$parent_slug in /www/t/r/u33042/public_html/templates/gk_news2/html/com_content/article/default.php on line 102

Malé karpatské dobrodružstvo 2007

  • Published in Orientačné športy
Image MaKaDo ako je jeho skratka je už ustálená značka medzi ľuďmi ktorí inklinujú k orientačným športom. Tento rok keď som si pozrel propozície som zatúžil sa tejto akcie zúčastniť. Dohodol som sa s Romanom Kučerom do dvojičky, dokonca nám to vekovo vyšlo do kategórie 80+... ach jo..., a prihlásili sa. Vzhľadom na to, že je už pokročilá jeseň, netrúfali sme si ísť viac ako tri hodiny. Teda už len počasie. Bolo nám jasné, že bude zima, ale ráno som musel Romana prehovárať aby prišiel. Tomu sa nechcelo do chladu, navyše v čase keď sme sa rozhodovali dokonca pršalo. Nakoniec som ho prehovoril a dokonca on šiel po vlastnej osi z Rače a ja autom z Pezinka.

 Na miesto štartu na Železnej studienka som prišiel na poslednú chvíľu. Zobral som zo sebou aj Ivana Červenku nech po čase sa nadýcha športovej atmosféry a zarovno so mňou prišiel na štart aj Marián Mališ ktorý si chcel pojazdiť. Keďže nemal dvojičku nakoniec sa rozhodol že pôjde s nami ako fotoreportér –  aby sme naplnili názov webu – športreport....

Image

Takže takto skoro v pokluse som sa obliekol, prehodil pár slov so známymi,  nachystal bike, namontoval mapník a chytil do rúk mapu. A to už bol prakticky čas štartu.

Image

Presne o 11 rozdal Tomáš Flassík papierik kde bolo napísané koľko koštuje každá kontrola a tým bolo odštartované. S Romanom máme spoločné vegeťácke poňatie tohto športu tak sme si v kľude poznačili do mapy hodnoty a rozmýšľali kade pôjdeme. Nakoniec sme zvolili variantu vybrať čo najbližšie čo najťažšie kontroly. Situácia sa vyjasnila tak, že ak sme nechceli ísť ďaleko, museli sme sa pohybovať len v úseku medzi  asfaltkou smerujúcou na Biely kríž a kopcami nad Krasňanmi a Račou. Pri tomto musím spomenúť že mapa bola veľkosti A2 a na nej cez 30 kontrol.

 Image

Dohodnuté, vybrali sme si kontrolu č. 11 za 60 bodov – leží neďaleko druhého kameňolomu blízko asfaltky. Z priestoru cieľa ideme ako poslední a nasadíme zdrvojúco voľné tempo. Fotíme sa v jesennej scenérii a paradoxne nás poháňa náš dvorný fotograf. Nedáme sa a odpovedáme nech zmľkne – nakoniec pochopí,  že to bude pre neho dnes pekelne pomalé tempo. Na mape sme si všimli že treba správne odbočiť na cestičku inak by nám hrozil brod cez potok. Čokoro nachádzame správnu odbočku a vstupujeme do terénu, ešte si neodpustím spravenie foto a pomaly a iste sa blížime k prvej kontrole. Pri nej nás dobehol jeden pár tak prehodíme pár slov, spravíme si fotku a ideme na ďalšiu kontrolu.

Image Image Image

Druhý bod je priamo na vrchole Čierny Vrch (12) – je za 80 bodov, treba brať. Po asfaltke už ideme výrazne rýchlejšie, dokonca aj Maroš je trocha spokojnejší a priebežne nás fotí.  Predbiehame už známy párik a začíname stúpať na Spariská.  Počas jazdy sa dohadujem s Romanom akú cestu zvoliť, on má jasno - treba vyjsť na Spariská a tak najkratšou čiarou vybehnúť hore. Ja som skôr za dlhšiu cestu ktorú by som zvládol na biku ale ideme podľa neho.  Na samotný kopec to bola poriadna strmina a museli sme tlačiť. V tomto je Roman skutočný majster a nestíham jeho tempu. Chvíľu ma počká čo Maroš využil na to že vybehol hore a fotí nás ako si razíme kontrolu.  Teraz už zimu necítim, Teplomer ukazuje 4 stupne ale mne je poriadne teplo.

Image Image

Po krátkej porade ideme zobrať č. 13 – za 20 bodov, orientačne ľahké silovo nenáročné. Zozjazdujeme to strmé klesanie a ideme asfaltkou nahor. Onedlho sme boli na lúke kde bolo treba zabočiť doprava. Suverénne točím do lesa. Ale po chvíli sa mi to nezdá, zastavím, okontrolujem a vidím, že namiesto prudkého klesania ideme relatívne rovno – ajaj, zle som odbočil - zakričím na chalanov a otáčame.  Našťastie to nie je ďaleko a sme správne na modrej značke smerom na Malú Baňu. Nejak sa nám zapáčilo klesanie keďže sme si nevšimli orienťácky lampión do ktorého pomaly Roman musel udrieť hlavou – tak cca 50m späť a razíme kontrolu.

Image

Núka sa nám 16tka za 40 bodov – kúsok dolu na asfaltku, na nej hore dolu a potom treba odbočiť do lesa a do prudkého stúpania nad zjazdovku. Naše tempo hodnotíme ako slušné, už sme v súťažnom tempe a navyše sa vyčasilo takže nastala správna atmosféra. Ku kontrole vyšlapeme. Po orazení sme spravili malú poradu. Tentokrát dobyjeme č. 17. Ale kade -  Ja najprv neuvážene že zbehneme na asfaltku v stúpaní na biely kríž, Roman navrhol vyjsť na Dolný červený kríž. Mal pravdu

Image

Pokračujeme teda v stúpaní hore a nakoniec to bola dobrá voľba. Čoskoro sme na asfaltke. A odtiaľ po nej nahor. Navrhujem po ceste zobrať aj 22jku – je to za 10 bodov ale prakticky bez zdržania. Tak odbočíme pred asfaltovým kopcom doprava a ideme si po ňu. Čoskoru vidíma ako lampión visí na strome.... cvak a je naša.

Image

A teraz šup dolu, po zarastenej cestena rýchlu poľnú a dolu smerom na Haluzického pomník. Krásny zjazdík odmenený 60timi bodmi. Orazíme pofotíme. Meditým v pretekárskom tempe prifrčal na kontrolu Maťo Pilka s Marcelom Klabníkom. Prehodíme pár slov trocha podpichneme a ideme si pozrieť mapu kam ďalej. Brúsime si zuby na 23jku za 80 bodov. Ale pre istotu kontrolujeme čas a veru už sme za polkou... Nastáva ťažké rozhodovanie, ideme ju zobrať alebo sa otočíma späť. Nevieme sa rozhodnúť, no možno chlad, možno dnešné poňatie akcie, možno smaha byť načas v cieli nakoniec prevážila a tak pretáčame mapu a pozeráme čo zobrať cestou naspäť. Do očí nám svieti 8čka za 60 bodov. Tak sa lúčime s 23jkou a rozhodujeme sa o obrátenie k 8čke. Roman rezolútne zahlási – zídeme do Rače, prefičíme do Krasnian a vzbehneme pre kontrolu a potom hajde do cieľa.

Image Image Image

Aj tak robíme. Zjazdík bol príjemný ale Roman šiel trocha pomaly. Aj tak sme veľmi rýchlo dolu. Nasadzujeme v Rači rýchlejšie tempo, spravíme si fotku za jazdy a točíme to na Peknú cestu.Tuná roman začal chytať krízu V stúpaní na kontrolu teda tlačí, ja to ešte zvládam v sedle.  Pre istotu jna jednej križovatke ho počkám a potom sa chodník zdvihol a tlačíme spolu. Maroš zatiaľ vybehol hore si nachystať miesto na fotenie. To sme už pri kontrole a pribúda nám 60 bodov. Pozeráme na hodinky, zrazu máme dosť času, presun mestom bol nečakane rýchly, no čo už, dohodli sme sa že na hrebeni sa uvidí.

Image

Pokračujeme nahor. Na mape je to bodkovaná čiara, v praxi zarastená že až neveríme či ideme dobre. Na najbližšej križovatke točíme pre istotu vľavo aby sme prišli na pohodlnejšiu cestu. Zvážnicovou cestičkou sme tam hneď. Nasleduje krátke stúpanie a sme na červenej značke na mieste Tri Duby. Fotíme sa a pozeráme do mapy. Zoberieme trojku- pýtam sa. Roman zamietne – to by sme riskovali prekročenie limitu a je to len 10 bodov. Ale zasa mame slušnú rezervu – mali sme vtedy ísť zobrať tú 23jku. Tak nič. Pýtam sa Mariana či to tu dobre pozná. Pokrúti hlavou, tak som navrhol že nejdeme ani dole na asfaltku ani po červenej ale paralelne s červenou je geniálna vrstevnicová cestička.  Nakoniec som zistil že ju ani Roman nepozná. Vychutnávame si tento úsek, zdravíme okoloidúcich ktorých je na tomto úseku viac ako sme stretli po zvyšku trasy a začína mi byť aj ľúto, že sa blíži koniec.  O chvíľu sme vyšli na asfaltku vedúcu zo Snežienky na Kamzík.

Image

Posledný pokus o prehovorenie na 3jku mi ani tu nevyšiel. Tak sa pokocháme panorámou, a Maroš ide vopred si nájsť miesto na fotenie. O chvíľu aj my ideme po asfaltke na Snežienku. Dolu sme o minútu a tak pomaličky za pokecu ideme do cieľa. Prišli sme tak skoro o 10 minút skôr ako bol limit. Odovzdali kontrolný lístok a číslo a dali čaj.  Nakoniec sme sa zhodli že sme mohli kľudne zobrať aj tú 80 bodovú kontrolu. A ešte neskôr sme dostali lekciu z taktiky keď Ďuso Malatín s Pažim aj s riadnym meškáním a zrážkou bodov si vyzberali ešte väčšiu porciu a v našej kategórii vyhrali. Teraz po boji sme boli jasní generáli a už viem, že by to bol jasný zisk aj za cenu miernych zrážok. Ale nevadí, nabudúce tak môžme spraviť.

Image

Takže takto nám ušlo MaKado a museli sme skonštatovať že bolo výborne. Bezproblémovo zorganizované, pre nás na kratšej štreke aj príjemnejšie aj keď chladné počasie a hlavne dobrý pocit na konci sú hlavnými faktami ktoré zostanú v spomienkach v súvislosti s touto akciou. Čerešničkou na torbe bol nakoniec fakt, že sme skončili v kategórii tretí čo sme ale skutočne nečakali.

Image

Čo na záver,

Ďakujeme pani Královej a VAZkárom za perfektné ukončenie sezóny, Dakujem Marošovi Mališovi za fotenie a týmto ho povyšujem do stavu oficiálneho fotografa sportreportu, a ďakujem Romanovi a sebe za to že sme si spravili pekný deň. Dúfam že o rok možem skonštatovať to isté.

Image

{mosmap kml=http://www.sportreport.sk/report/dmdocuments/makado2007.kml}

Zábery z akcie sú na týchto stránkach

 
Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava-Rysy 2022

Cestná cyklistika 07-07-2022

Tento rok sa mi nejako nedarí najazdiť potrebné kilometre. Ani na Jasnú som kvôli tomu nešiel. Tu v propozíciach píšu, že na TT-RYSY treba mať aspoň 2000km odjazdené. Tesne som to splnil. Dal by som t...

Kärnten Radmarathon 2022

Cestná cyklistika 05-06-2022

Na týchto pretekoch som bol aj v roku 2015 a zapamätal som si z nich 3 dôležité fakty - horúce počasie, ťažké kopce a pekné baby. Teraz sa pri počasí schyľovalo k zmene a...

Sereďmaratón 2022 alebo ako Sulík nenakúpil bezvetrie

Cestná cyklistika 23-05-2022

Každý rok sa snažím čo najrýchlejšie sa pripraviť na tento pomerne skorý cyklomaratón. Chcel som napísať amatérsky ale posledné ročníky mám dojem, že to čo tam jazdí, by sa v pohode uchytilo aj v neja...

Garmin Rally XC – watty v teréne po roku…

Športovec používa HW SW 06-08-2022

Je tomu viac ako rok, keď som mal možnosť vyskúšať novú generáciu meračov výkonu v pedáloch, Garmin Rally. Testoval som cestnú verziu a oslovila ma najmä funkčnosťou a jednoduchosťou montáže a obsluhy...

Garmin Radar Varia RCT 715 – bezpečnosť …

Športovec používa HW SW 03-08-2022

Najnovší model cyklo-radaru Varia™ s integrovanou kamerou spája v sebe nielen bezpečnostné funkcie, ale dopĺňa ich aj o zábavný element v podobe využitia radaru ako zadnej kamery a ...

TACX NEO Motion plates, poznáte?

Športovec používa HW SW 10-04-2022

Tacx NEO Motion Plates je doplnkom pre cyklotrenažéry zo sérií NEO, NEO 2 a NEO 2T. A čo vlastne robí? Rozhýbe celý trenažér. Táto horúca novinka na konci indoor sezóny má ešte viac priblíži...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new