logosr

updated 8:38 PM, Feb 27, 2023 Europe/Bratislava

Garmin Experience 2011 - novinky fitnes a outdoor GPS

  • Published in Športovec používa HW SW

experienceNa pozvanie firmy Garmin sme sa začiatkom mája zúčastnili na prezentácii a praktických ukážkach noviniek fitnes a outdoor prístrojov v rakúskych Alpách. Obsahom prezentácie boli najmä prístroje rady Garmin Montana, ktorá zastupuje univerzálnu triedu outdoor prístrojov, Garmin Forerunner 610 - prvý dotykový fitnes prístroj, Garmin Edge 800 - dotykový cyklistický navigačný prístroj a v neposlednom rade aj Garmin Forerunner 210 - základný fitnes model pre nielen bežeckú komunitu.

Okrem predstavenia ich funkcií sme mali možnosť si tieto prístroje vyskúšať v praxi. Pri týchto praktických ukážkach nám asistovali aj pozvaní špičkoví športovci, ktorí vo svojich kluboch reprezentujú značku Garmin.

 

 

 

 

PR Článok

Najväčšou novinkou bola prezentácia outdoorovej rady Garmin Montana™, ktorá je úplne nová rada a mala by reprezentovať univerzálny prístroj vhodný do každého prostredia a dopravného prostriedku. Do predaja sa séria dostane v troch prevedeniach.

Montana 600 s celosvetovou základnou mapou (499.99 €), 650 má navyše 5 megapixel fotoaparát (549.99 €), a 650t k tomu všetkému obsahuje aj 100k Euro Topo mapu (599.99 €).

montanamontana650_hr_102

Základné vlastnosti zariadenia:

Vysoko citlivý GPS SirF III prijímač vrátane technológie HotFix ktorá pozná polohu satelitov.

 Vodotesný dotykový displej s uhlopriečkou 10,2 cm, s vysokým rozlíšením, ktorý je možné ovládať aj v rukaviciach.

Barometrický výškomer, Trojosý 3D kompas, 5Mpix fotoaparát s autofokusom a geotaggingom (vkladanie polohy do fotografie), SD slot pre pamäťovú kartu, 3,5 audio jack.

Plnohodnotné používanie v aute, motocykli, na lodi ako aj pri outdoorových aktivitách ako je turistika či cyklistika. K dispozícii budú rozličné montážne sady. Podľa použitia sa dajú prepínať profily v ktorých je optimalizované ovládanie a zobrazovanie podľa zvolenej činnosti. Podpora zobrazovania na výšku aj na šírku.

Podpora všetkých typov vektorových Garmin máp (cestné, topo, námorné).

Podpora rastrových máp (Custom maps, BirdsEye™ satelitné a topo mapy - platená služba).

Možnosť voľby napájania Lion batériami (typicky do 16 hodín) alebo troma AA batériami (s výdržou do 22 hodín).

Podpora plánovania trás cez počítač pomocou BaseCamp programového vybavenia.

Montana podporuje geocachingové GPX súbory, ktoré obsahujú kľúčové informácie ako je poloha, terén, náročnosť, nápoveda a podobne. Plná podpora www.OpenCaching.com.

V Auto režime podporuje hlasovú navigáciu Turn-by-turn, so všetkými štandarnými vymoženosťami automobilovej navigácie.

V turistickom a offroad režime umožňuje záznam trasy a navigáciu podľa naplánovanej trasy, vrátane predikcie výškového profilu.

Podobne aj pri námornom režime sa správa obdobne ako špecializované navigačné prístroje.Viac informácií nájdete na oficálnych stránkach Garminu www.garmin.com/montana.

Praktická skúsenosť z Gamin Experience 2011 : Na prvý pohľad prístroj upúta obrovskou obrazovkou. Má zrozumiteľnejšiu grafiku a priamočiarejšie ovládanie ako iné outdoorové rady. Poskytuje výborný prehľad mapy. Kto požaduje univerzálny prístroj na cesty, na vodu, či do prírody, alebo kto má podmienku čo najväčší displej, určite odporúčame nevynechať túto možnosť pri výbere budúceho prístroja. Kto preferuje pohyb voľnou prírodou ako dominantný, musí zvážiť väčšie rozmery a hmotnosť. Geocacheri, určite si pozrite a vyskúšajte Montanu, osloví vás.

 

oregon_montana

 

 

 

 

 

Garmin Forerunner® 610 bol ďalším z predstavovaných prístrojov. Ide o prvé športové hodinky s dotykovým ovládaním, ale tu všetky novinky nekončia.

 

fr610fr610_2

Základné vlastnosti Forerunner® 610 sú:

 

Komplexný model (nielen) pre bežcov. Dotykové ovládanie možné aj s bežeckými rukavicami.

Okrem dotykového displeja má aj ovládacie tlačidlá pre meranie úsekov a spúšťanie záznamu.

Vysokocitlivý GPS modul, možnosť voľby modelu so snímačom srdcovej frekvencie.

Plne nastaviteľný a prispôsobiteľný displej až do 4 voliteľných obrazoviek a s možným zobrazením až štyroch údajov na obrazovke.

Možnosť nastavenia intervalových alevo vami navrhnutých vlastných tréningových plánov.

Nastaviteľné funkcie AutoLap a AutoPause pre správne a presné vyhodnotenie tréningov.

Pomocou Virtual Partner a Virtual Racer funkcií je ešte ľahšie napĺňanie stanovených tréningových dávok, alebo možnosť sa porovnať so záznamom inej osoby na tej istej trati.

Podpora vibračných výstrah.

Bezdrôtový prenos údajov do počítača....

... alebo priama spolupráca s web portálmi connect.garmin com a Training Effect - fitnes programom firmy Firstbeat http://www.firstbeat.fi/en/training-effect.

Výpočet optimálnej tréningovej záťaže a spálenej energie je na základe používateľského profilu, srdcovej frekvencie a náročnosti aktivity.

Nastaviteľný vlastný profil vrátane zón srdcovej frekvencie.

Navigovanie späť na štart aktivity.

Podpora ANT+ zariadení, pre cyklistov; Bike mode s podporou snímača kadencie a rýchlosti bicykla.

Výdrž batérie 8 hodín záznamu / 4 týždne v režime hodiniek.

Viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach Garminu http://sites.garmin.com/forerunner610/

 

 

 

 

Praktická skúsenosť z Gamin Experience 2011: Výborne prispôsobiteľný model podľa preferencií používateľa. Dotykový displej je primerane citlivý a zároveň Forerunner 610 má aj ovládacie tlačidlá na čo sú vhodné - Merania úsekov, spustenie a zastavenie záznamu. Na dokonalé vyladenie všetkých volieb si vyžaduje svoj čas. Vhodný najmä pre športovcov, ktorí berú športovanie vážnejšie.

Garmin Edge 800 je známy už dávnejšie a podrobnejší test nájdete aj na týchto stránkach. Tak tuné pripojíme len skúsenosti z Experience 2011.

Za portál SPORTREPORT.sk to boli nosné praktické ukážky. Mali sme možnosť otestovať Edge 800 v alpských podmienkach v úvodných častiach stúpania na Timmelsjoch - Passo Rombo. Spolu s Edge 800 sme paralelne skúsili aj Garmin Forerunner 210 a najmä tento praktický test prebiehal na cestných bicykloch, ktoré zapožičal profesionálny cyklistický tím Garmin Cervelo. A ako sprievodca stúpaním šiel s nami Daniel Lloyd z Garmin-Cervelo. Cervelo bicykel s galuskovými Zipp 303, Rotor oválnymi kľukami a Dura Ace sadou šiel nádherne hladko a aj na náročnejšom stúpaní umožňoval mať zaradený ťažší prevod a tak zostalo dosť času a síl aj na testovanie Garminov. Opäť sa raz potvrdilo, že špecializované prístroje majú svoju nezastupiteľnú rolu a v ponuke na trhu budú skôr rôzne typy prístrojov pribúdať ako ubúdať. S Edge sa podvedomými hmatmi hladko ovládal záznam úsekov, sledovala strmosť stúpania či okamžitá rýchlosť a občas aj pre potešenie výškový profil. S Forerunnerom 210 to bolo trocha náročnejšie, keďže upnutie na ruke nie je pri bicyklovaní ergonomické. To sa ale dalo očakávať. V každom prípade pre používateľov, ktorí preferujú fitnes zariadenia ako záznamové zariadenia, ani FR 210 nesklamal. Aj v pozícii na ruke spoľahlivo zaznamenal priebeh jazdy, samozrejme s rozdielom v presnosti výškových dát, keďže Edge disponuje navyše barometrom. V tomto móde bola zaujímavá skúsenosť s upozorňovaním FR 210 na prejdený kilometer, ktoré bolo zapnuté v základnej konfigurácii. Predsa len zmena rýchlosti na bicykli je omnoho väčšia, ako pri behu či Nordic walking, ale paradoxne bolo príjemne, ako sa odpípajú kilometre v dlhých stúpaniach. Snáď to može poslúžiť aj ako inšpirácia pri nastavovaní Edge. Záznam z FR 210 je k dispozícii http://connect.garmin.com/activity/83807468. Takže cyklisti, neváhajte a uprednostnite radu Edge, veľmi rýchlo si zvyknete na ich ovládanie. Pre športovcov pre ktorých je bicykel iba jedným z disciplín je voľba náročnejšia ale jeden tip dáme. Odporúčame pri jazdení mať hodiny/gps upnutý na riadidlách a nie na ruke. Odmenou je za to priamy pohľad na displej a pohodlnejšie ovládanie.

 

cervelo

 

 

 

 

Počas celého testovania sme mali k dispozícii Garmin Forerunner 210. V podstate základný model s GPS a záznamom srdcovej frekvencie. Tento je určený všetkým nadšencom aktívneho pohybu vo vonkajšom prostredí, prípadne ale aj ako záznam srdcovej aktivity vo vnútri. Vyznačuje sa jednoduchou a priamočiarou obsluhou a jednoduchým nastavením a prispôsobením obrazovky. Jednoduché ovládanie uľahčí zvládnutie týchto technológií aj nie veľmi technicky zdatným jedincom. Takisto aj pre skupinu používateľov ktorí nechcú do techniky príliš investovať, ale predsa chcú mať spoľahlivý prístroj s pridanými funkciami sa FR 210 odvďačí.

fr210

 

 

Základné vlastnosti Garmin Forerunner 210:

 

Ľahko ovládateľný a intuitívny prístroj aj pre začiatočníka.

Vysokocitlivý GPS prijímač s technológiou Hotfix.

Výpočet spálených kalórií na báze merania srdcovej frekvencie.

ANT+ kompatibilný pulzmeter.

Možnosť merania údajov vo vnútri s pomocou footpadu (snímača pohybu nôh).

Nastaviteľný intervalový tréningový program.

Výdrž batérie na cca 7 hodín záznamu s GPS.

Plne kompatibilný s http://connect.garmin.com.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po absolvovaní prezentácie Garmin Experience 2011 môžeme s potešením skonštatovať, že nové prístroje prinášajú používateľom predovšetkým príjemnejšie ovládanie a spoľahlivejšie údaje s okamžitou spätnou väzbou a v spojení so špecializovanými web portálmi sprístupňujú metodiku a informácie, ako byť zdravšími a výkonnejšími. A pri tom radi zabudmeme na éru, keď napríklad zmerať si okamžitú rýchlosť či vzdialenosť pri behu bolo nemožné či nesmierne komplikované, alebo prístroje boli cenovo nedostupné a nikto im nerozumel. Už sa vopred tešíme, čo nás v budúcnosti v tejto oblasti čaká.

Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava-Rysy 2022

Cestná cyklistika 07-07-2022

Tento rok sa mi nejako nedarí najazdiť potrebné kilometre. Ani na Jasnú som kvôli tomu nešiel. Tu v propozíciach píšu, že na TT-RYSY treba mať aspoň 2000km odjazdené. Tesne som to splnil. Dal by som t...

Kärnten Radmarathon 2022

Cestná cyklistika 05-06-2022

Na týchto pretekoch som bol aj v roku 2015 a zapamätal som si z nich 3 dôležité fakty - horúce počasie, ťažké kopce a pekné baby. Teraz sa pri počasí schyľovalo k zmene a...

Sereďmaratón 2022 alebo ako Sulík nenakúpil bezvetrie

Cestná cyklistika 23-05-2022

Každý rok sa snažím čo najrýchlejšie sa pripraviť na tento pomerne skorý cyklomaratón. Chcel som napísať amatérsky ale posledné ročníky mám dojem, že to čo tam jazdí, by sa v pohode uchytilo aj v neja...

Garmin Rally XC – watty v teréne po roku…

Športovec používa HW SW 06-08-2022

Je tomu viac ako rok, keď som mal možnosť vyskúšať novú generáciu meračov výkonu v pedáloch, Garmin Rally. Testoval som cestnú verziu a oslovila ma najmä funkčnosťou a jednoduchosťou montáže a obsluhy...

Garmin Radar Varia RCT 715 – bezpečnosť …

Športovec používa HW SW 03-08-2022

Najnovší model cyklo-radaru Varia™ s integrovanou kamerou spája v sebe nielen bezpečnostné funkcie, ale dopĺňa ich aj o zábavný element v podobe využitia radaru ako zadnej kamery a ...

TACX NEO Motion plates, poznáte?

Športovec používa HW SW 10-04-2022

Tacx NEO Motion Plates je doplnkom pre cyklotrenažéry zo sérií NEO, NEO 2 a NEO 2T. A čo vlastne robí? Rozhýbe celý trenažér. Táto horúca novinka na konci indoor sezóny má ešte viac priblíži...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new