logosr

updated 7:38 PM, Feb 27, 2023 Europe/Bratislava

Warning: Undefined property: stdClass::$parent_slug in /www/t/r/u33042/public_html/templates/gk_news2/html/com_content/article/default.php on line 102

Predstavenie Garmin Edge 1000

  • Published in Športovec používa HW SW

Edge1000Garmin v tomto prístroji stelesňuje snahu v zmysle hesla stále viac, viac, viac. Tento model nie je pokračovateľom rady Edge 800, ale zakladá novú líniu nad ním. Je väčší, rýchlejší, citlivejší, má viacej funkcií, iný displej, iné senzory, viac konektivity, aj plné funkčné novinky a samozrejme aj navýšená cena. Keď k tomu prirátam veľké zmeny na Garmin Connecte a spôsobe obsluhy prístroja, tak mám v tejto recenzii čo robiť.  Edge 1000 ponúka fanúšikom cyklistiky neskutočné množstvo funkcií a služieb, ktoré aj pre zdatnejšieho používateľa zaberú dosť času, kým sa nimi prehryzie. Najmä tí, ktorí nemali skúsenosti so staršími modelmi Garminu, strávia pár večerov len nad tým, čo všetko sa dá použiť a čo všetko nastaviť podľa svojich preferencií. A kto si obstará aj zopár vecí z bohatého príslušenstva, sa môže tešiť na skúšanie a nastavovanie tak ako som to zažil aj ja.

 Keď som na jar čítal o tomto prístroji prvé informácie, mal som jemné obavy ako sa Edge vydarí a zároveň som cítil aj určitú výzvu si ho vyskúšať. Preto som s radosťou uvítal zápožičku od firmy Conan, ktorá mi umožnila sa zoznámiť s Edge 1000.  

 

Predstavenie Garmin Edge 1000 BUNDLE EU + SK TOPO

V čiernej krabičke podobných rozmerov, ako iné modely rady Edge, mi na vyskúšanie prišiel model Edge 1000 Bundle EU + SK Topo, teda s bohatšou výbavou, v ktorej som okrem samotného prístroja našiel aj klasický a vysunutý držiak, nový typ snímača kadencie, nový typ snímača rýchlosti, snímač srdcovej frekvencie, sadu gumičiek, šnúrku na zápästie, mikro USB kábel a v prístroji predinštalovanú cyklomapu EU a mapu SK Topo Cyklo na SD karte. V tejto výbave je jeho odporúčaná cena 579Eur.

balenie edge obsahbalenia

 

 

 

 

 

 

Keď už to tu takto vymenúvam, tak sa k tomuto prístroju dajú dokúpiť rôznofarebné púzdra, diaľkové ovládanie, adaptér na elektrickú sieť. Edge 1000 okrem iného je pripravený na použitie s wattmetrovými pedálmi Garmin Vector, zobrazuje zaradené prevody elektronickej sady Shimano Di2 a komunikuje so  športovou kamerou Garmin Virb. V spojení so smartfónmi cez Bluetooth alebo Wifi, Edge 1000 poskytuje aj viaceré online funkcie, niektoré z nich už známe s predchádzajúcich modelov.

E1000 nove

 

 

 

 

 

Po rozbalení Edge 1000 okamžite upúta svojim plochým dizajnom podobným súčasným smartfónom. Veď aj jeho rozmery 11.2 x 5.8 x 2.0 cm s displejom 3.9 x 6.5 cm sú na cyklopočítač nevídané. Zmenou neviditeľnou na prvý pohľad je aj úplne iný typ displeja. Edge 1000 má zabudovaný kapacitný displej, ktorý sa ovláda už aj jemnejším dotykom, ale stále je ho možné ovládať aj v rukaviciach. So vstavaným akumulátorom váži 115 gramov. Podrobné technické údaje sú vyčerpávajúco popísané napríklad na stránkach www.garmin.sk.

Edge1000 800 IMG 7891

 

 

 

 

 

IMG 7893 IMG 7895

 

 

 

 

 

 

Zásadné zmeny sa udiali aj vo vnútri prístroja. Jeho ovládanie je prepracované,  má odlišný spôsob práce so senzormi a najmä obsahuje chytľavú novinku, možnosť nahratia tzv. segmentov a ich aktívneho používania za jazdy, čo ukážem neskôr.

01 53  02 581  03 4206

 

 

 

 

 

 

 

Skrátka Garmin Edge 1000 je prešpikovaný funkciami a vlastnosťami, ktoré potešia každého geeka a každý si v ňom môže nájsť to svoje. Utiahne to vôbec tento prístroj? Na to dostanem odpoveď počas testovania a rád sa s vami o ňu podelím. Ale teraz si poďme prebrať  jeho vychytávky a novinky.

Vlastnosti a novinky v Garmin Edge 1000

Tak ako som spomenul o pár riadkov vyššie, nový Garmin Edge 1000 je väčší a tenší ako model Edge 800 s ktorým som ho mal možnosť dlhodobo porovnávať. Nový kapacitný dotykový displej má uhlopriečku 7.6cm s rozlíšením 240x400 bodov.  V porovnaní s inými modelmi Edge je rozdiel jasne viditeľný.  Ďalšou novou vlastnosťou je možnosť voľby  automatického nastavenie jasu displeja, keďže Edge disponuje aj svetelným senzorom.

displej displeje

 

 

 

 

 

 

 

Zmenou rozmerov prichádza v balení aj nový vysunutý držiak s predĺženým ramenom.

Edge1000 bike e1000drziak

 

 

 

 

 

 Už pri zbežnom kontakte so zapnutým prístrojom je vidno, že Edge 1000 poháňa rýchlejší procesor, keďže všetky odozvy a ovládanie sú zreteľne rýchlejšie oproti predchádzajúcim modelom.

Ako každý slušný navigačný model dneška, poskytuje Edge 1000 príjem tak GPS ako aj Glonass satelitov, čo sa prejavuje v presnejšom výpočte dráhy.

V prípade voľby balíka Bundle  sú pribalené nové typy senzorov. Okrem merača srdcovej frekvencie HR Premium je tu teda aj senzor rýchlosti a osobitne senzor kadencie. A tie sú zaujímavé v tom, že sa nejedná o klasický systém magnet – senzor, ale v oboch prípadoch je použitý systém gyroskopického akcelerometra, ktorý sám vie určiť svoju polohu a otáčky či už kľúk alebo kolesa. Senzor rýchlosti sa teda upína na náboj kolesa pomocou gumičiek a senzor kadencie sa pripojí s gumičkami na vnútornú stranu kľúk. A to je všetko. Odpadá príslušenstvo pripevnené na ráme bicykla. Senzory sú napájané klasicky batériou typu CR2032 s prakticky celoročnou výdržou.

novesnimace snimac kolesa

 

 

 

 

 

Ďalšou novinkou Edge poteší túlačov. Edge 1000 má stránku s elektronickým kompasom, ktorý Vás nasmeruje správnou cestou keď ste stratili orientáciu.

Z konektivity je treba spomenúť ANT+ pre senzory, Bluetooth 4 pre Smartfóny a Wifi pre priamu výmenu údajov na internet  z prístroja bez ďalšieho príslušenstva v známej wifi sieti. Nová je aj integrácia s elektronickou sadu Shimano Di2, kedy sa vám zobrazuje nielen aký prevod používate, ale aj históriu radenia, či napríklad počet preradení..

IMG 2215 IMG 2235

 

 

 

 

 

 

 

IMG 2242 IMG 2255

 

 

 

 

 

 

 

Barometrický výškomer je samozrejmosťou rovnako ako integrovaný teplomer.

Dokúpiteľný je diaľkový ovládač pre pohodlných, ktorý môžete pripevniť bližšie k pákam na riadidlách bicykla a tak šetriť ďalšie wattíky pri ovládaní.

Ovládanie sa posunulo opäť o krok ďalej. Ale niektoré stereotypy si budete musieť zmeniť. Zo základu to vychádza z ovládania modelov 810/510, ale prepracoval sa systém pripájania príslušenstva k prístroju a najmä spôsob používania profilov. V tomto bode je rutina s predchádzajúcich modelov na príťaž, keďže sa zmenil spôsob používania prístroja. Veľkým plusom je priamočiarejšie ovládanie, najmä keď už máte všetko správne nastavené a menším mínusom je strata funkcie odometra - merača prejdenej vzdialenosti vztiahnutá k k bicyklu, ak striedate viacero bicyklov. Pretože teraz zjednodušene platí -  nezáleží na tom koľko príslušenstva a senzorov máte. Pri úvodnej konfigurácii si ich všetky spárujete a pomenujete a potom sa automaticky použijú tie ktoré sa identifikujú. V prípade že máte napríklad viac snímačov rovnakej veličiny (napríklad Wattmeter Vector a merač kadencie), tak sa vás Edge spýta ktorý chcete sledovať. Pre prispôsobenie pristroja si môžete nastaviť vlastné profily. Ale tento krát nie profily bicyklov, ale profily aktivity. V rámci tohto profilu si môžete zvoliť ako sa má Edge správať prípadne čo má zobrazovať. Pre každý profil si nastavujete koľko a aké obrazovky sa majú zobrazovať a aké údaje na nich majú byť, či chcete používať Virtual partnera, môžete si vybrať konkrétnu mapu, kompas, spôsob navigovania....  Skrátka aj keď máte hoci aj jeden bicykel, môžete si zvoliť režimy napríklad pre použitie v preteku, pre režim trénovania, alebo pre výlety.  Už z povahy aktivít je jasné, že podľa činnosti chcete vidieť iné údaje v inom poradí a práve toto si môžete nastaviť podľa seba. Pred samotnou aktivitou si potom vyberiete o aký typ ide a Edge sa tomu prispôsobí.

04 93 05 102

 

 

 

 

 

 

 

06 140 07 268

 

 

 

 

 

 

 

Pre turistov je tu implementovaná funkcia z Edge Touring, kde si môžete zadať aký veľký okruh chcete ísť a z mapy Vám Edge navrhne 3 varianty okruhu. Prirodzene táto funkcia je závislá od kvality podkladovej mapy a tak sa región od regiónu bude líšiť.

A naopak, pre vážnych športovcov je možné udržiavať priamo v prístroji celé tréningové plány naplánované v kalendári a voliť si pripravené tréningové dávky. A celá táto agenda sa dá synchronizovať alebo pripraviť aj v prostredí portálu Garmin Connect. Prirodzenou vlastnosťou je plná podpora najbežnejších typov wattmetrov a v prípade použitia Garmin Vectora aj plná podpora merania a záznamu parametrov vrátane efektívnosti šliapania, balansu nôh, či výpočtu dôležitých indexov výkonu.

08 866 09 5121

 

 

 

 

 

 

 

10 8692 11 9555

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG 2244 IMG 2247

 

 

 

 

 

 

Zo záznamov v prístroji si môžete vybrať niektorý a nechať sa podľa neho navigovať a súťažiť sa s ním.  Ak ste našli niečo lepšie na Connecte, môžete si to preniesť do prístroja buď z PC cez USB kábel alebo prostredníctvom bezplatnej aplikácie Garmin Connect Mobile v smartfónoch  s Androidom alebo IOS.  Navigovať sa môžete aj podľa vstavanej mapy či k rôznym POI, ktoré obsahuje mapový podklad.

12 3568 13 16558

 

 

 

 

 

 

 

Ak sa chcete podeliť s tým, kde ste a ako intenzívne jazdíte, môžete využiť funkciu Live Track, ktoré v spojení cez smartfón a aplikáciu Mobile Connect dokáže zobraziť priebeh trasy a aktuálne údaje pozvaným osobám, či už sú to rodinný príslušníci, kamaráti alebo tréner.

IMG 2255 live-3

 

 

 

 

 

 

 

Veľmi lákavou novinkou je používanie funkcie Segmentov. O čo ide? Určite ste si občas počas jazdy povedali, aké by to bolo fajn, keby ste sa mohli porovnať s kamarátom, ako by šiel tento úsek on, bol by lepší horší? Na základe tohto vznikla idea segmentov.   S prvou myšlienkou dotiahnutou do realizovaného konca prišiel portál strava.com, ktorý záznamy z gps dokázal rozdeliť na čiastkové úseky, ktorých vstupný a výstupný bod, resp. čas prejdený medzi týmito bodmi porovnával medzi jednotlivými používateľmi a  vytváral pomyselný rebríček výkonov. Získalo si to nemalú obľubu a Garmin sa rozhodol implementovať túto funkcionalitu do svojho prostredia connect.garmin.com. Nazval to ako Segmenty a myšlienka je taká, že ktorýkoľvek používateľ na základe svojich údajov si môže vyrobiť svoj segment, teda vyberie úsek z prejdenej cesty a tento uloží ako segment. Ten môže byť napríklad stúpanie do obľúbeného kopca, trasa časovky či preteku, úsek trasy kde sa dá dobre porovnať čas. Tento segment je verejný a každý, kto prejde týmto segmentom sa zapíše do výsledkovej listiny na Connecte. Keďže Connect má po vzore sociálnych sietí aj skupinu priateľov, alebo podľa profilu vie triediť výsledky podľa hmotnosti, veku, pohlavia, výkonnostnej kategórie, rebríček prejdených segmentov vie zohľadniť aj tieto parametre. Pre používateľa portálu Connect.garmin.com potom stačí vyhľadať segment, ktorý chce sledovať a označiť ho za svoj obľúbený a už sa mu na svojej profilovej stránke bude zobrazovať ako sa mu v tomto segmente darí. Kvôli objektivite tvorca segmentu určí, či sa jedná o bežecký segment alebo cyklistický a aký je jeho povrch a typ aktivity a pri správnej kategorizovaní vlastnej aktivity sa rebríček výkonov už vytvorí podľa typu vykonanej aktivity.

Toto môže využiť každý používateľ Connectu. Prínosom majiteľov Edge 1000 je v tom, že si svoje obľúbené segmenty, alebo hoci aj nájdené cez Connect mobile podľa polohy, môže nahrať do prístroja. A potom keď vykonáva aktivitu a priblíži sa k niektorému z uložených segmentov, Edge 1000 ho sám upozorní že sa blíži začiatok segmentu a či si chcem na tomto segmente zasúťažiť. Ak áno, spustí sa Virtual Partner počas segmentu a začne merať online čas, navigovať ma, ukazovať, koľko mám do cieľa a ukazovať rozdiel voči môjmu top výkonu, alebo naj výsledku zo svojich priateľov, pripadne ako si vediem v súboji s absolútne najlepším časom. Či som tento úsek súťažil alebo nie, sa aj tak dodatočne spočíta na stránkach connectu a tak aj s odstupom času si môžem porovnať svoju výkonnosť voči ostatným tadiaľ prechádzajúcim. Zaujímavé, však.

seg3844 seg3861 seg4292

 

 

 

 

 

 

 

seg4355 seg5912

 

 

 

 

 

 

 

 

segIMG 2229 segIMG 2231

 

 

 

 

 

 

 

 

Ako vidíte, noviniek je tu neúrekom, tak v ďalšej časti sa postupne na tie zásadné pozrieme aj v praxi.

Add comment

  1. Zažili sme
  2. Vyskúšali sme
  3. Pochodili sme
  4. Organizujeme

Trnava-Rysy 2022

Cestná cyklistika 07-07-2022

Tento rok sa mi nejako nedarí najazdiť potrebné kilometre. Ani na Jasnú som kvôli tomu nešiel. Tu v propozíciach píšu, že na TT-RYSY treba mať aspoň 2000km odjazdené. Tesne som to splnil. Dal by som t...

Kärnten Radmarathon 2022

Cestná cyklistika 05-06-2022

Na týchto pretekoch som bol aj v roku 2015 a zapamätal som si z nich 3 dôležité fakty - horúce počasie, ťažké kopce a pekné baby. Teraz sa pri počasí schyľovalo k zmene a...

Sereďmaratón 2022 alebo ako Sulík nenakúpil bezvetrie

Cestná cyklistika 23-05-2022

Každý rok sa snažím čo najrýchlejšie sa pripraviť na tento pomerne skorý cyklomaratón. Chcel som napísať amatérsky ale posledné ročníky mám dojem, že to čo tam jazdí, by sa v pohode uchytilo aj v neja...

Garmin Rally XC – watty v teréne po roku…

Športovec používa HW SW 06-08-2022

Je tomu viac ako rok, keď som mal možnosť vyskúšať novú generáciu meračov výkonu v pedáloch, Garmin Rally. Testoval som cestnú verziu a oslovila ma najmä funkčnosťou a jednoduchosťou montáže a obsluhy...

Garmin Radar Varia RCT 715 – bezpečnosť …

Športovec používa HW SW 03-08-2022

Najnovší model cyklo-radaru Varia™ s integrovanou kamerou spája v sebe nielen bezpečnostné funkcie, ale dopĺňa ich aj o zábavný element v podobe využitia radaru ako zadnej kamery a ...

TACX NEO Motion plates, poznáte?

Športovec používa HW SW 10-04-2022

Tacx NEO Motion Plates je doplnkom pre cyklotrenažéry zo sérií NEO, NEO 2 a NEO 2T. A čo vlastne robí? Rozhýbe celý trenažér. Táto horúca novinka na konci indoor sezóny má ešte viac priblíži...

Profil stúpania Železná studienka - Hrub…

Kopce profily 14-02-2015

Alternatívne asfaltové stúpanie v bratislavskom lesoparku. Až po Kačín ľahké a vhodné aj pre menšie deti. Do druhej kategórie je zaradené kvôli záverečnému stúpaniu na Hrubý vrch.  ...

Profil stúpania na Kamzík

Kopce profily 31-10-2014

Známe a relatívne rušné asfaltové stúpanie z centra mesta až takmer k vysielaču na Kamzíku, čo viac dodať...  ...

Profil stúpania Pekná cesta

Kopce profily 07-09-2014

Známe asfaltové stúpanie z Krasnian (Rače) na hrebeň Malých Karpát a Bratislavského lesoparku. Charakteristické je svojim veľmi strmými úsekmi. Touto cestou sa dostanete na sieť spevnených ciest v les...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 31-07-2022

Ďakujeme všetkým  za účasť. Rok 2022 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.  

Propozície 2022 Časovky Ivana Červenku n…

Propozície 19-03-2022

  Po Dvoch rokoch pokračujeme! Amatérsky športový klub AŠK Sportreport Pezinok Vás pozýva na cestnú cyklistickú časovku do kopca určenú všetkým nadšencom cyklistiky, ktorí si trúfajú zdola...

Výsledky Časovky Ivana Červenku na Zošku…

výsledky 28-07-2019

Ďakujeme všetkým  pretekárom, že prišli na našu časovku si zmerať sily. Rok 2019 dopadol nasledovne... Odkazy na fotogalérie sú na konci tejto výsledovej listiny.   ...

next
prev

Banner new