Test Garmin Edge 1030 - 2. časť
- Napísal: Rasťo Trubač
- Published in Športovec používa HW SW
Navigácia a jazdenie podľa plánu
Nemohla by to byť GPSka, keby nemala bohatú škálu navigačných možností a funkcií. Všetky tieto funkcie prebrala z bývalej vlajkovej lode Garmin Edge 1000 ktoré som podrobne opísal v tomto článku. Stručne ich spíšem.
Navigačné funkcie sa spúšťajú z hlavnej obrazovky ikonou Navigácia a následne sa zobrazia ponuky pre navigačné ciele a možnosti.
V skratke si môžeme vybrať navigovanie na zvolené miesto na mape, z veľkého množstva POI bodov ktoré obsahuje buď vstavaná cyklomapa alebo ďalšie mapy kompatibilné s Garmin zariadeniami. Môžeme sa dať navigovať k vlastným zaznamenaným bodom a najmä je to hlavná možnosť navigácie pozdĺž zvolenej dráhy, ktorú niekto prešiel alebo bola vytvorená v počítači alebo mobile. Tiež si môžete vytvoriť dráhu priamo v Edge 1030 z niektorej z uložených jázd alebo si nechať navrhnúť okružnú jazdu podľa vašich preferencií ktorú spočíta Edge 1030.
A teraz to najdôležitejšie. Navigovať sa môžete buď presne podľa priebehu navigačnej dráhy, vzdušnou čiarou alebo pomocou smerovania alebo inak povedané routingu. Smerovanie je závislé na dvoch veciach.
Prvá je, že v Edge 1030 musí byť mapa ktorá umožňuje smerovanie, teda matematické spočítanie optimálnej trasy podľa existujúcich ciest. Táto podmienka je splnená pretože Edge 1030 štandardne obsahuje Garmin Cycle map EU, ktorá je odvodená z openstreetmaps máp a podporuje smerovanie.
Druhá podmienka je, že musíte správne nastaviť parametre výpočtu smerovania, čo sú typ dopravného prostriedku (auto, mtb, cestný bicykel, peši), či chcete najkratšiu, najrýchlejšiu alebo cestu s najmenším stúpaním, preferencia ciest, či akceptujete hlavné ťahy, úzke či nespevnené cesty a pod. A keď zadáte tieto preferencie, Edge vám navrhne trasu ako sa dostať do cieľa. Aj táto podmienka je splnená, keďže pri nastavovaní profilov v predchádzajúcej časti sme prierezovo prešli podrobné nastavenie funkcie smerovania. Takže teraz viete, že z ktorej štartovacej obrazovky, resp. profilu ste spustili navigovanie, podľa týchto preferencií sa vypočíta dráha do cieľa. Prirodzene úspešnosť navrhnutej trasy versus realita závisí od presnosti a podrobnosti mapy. Našťastie v súčasnosti OSM (openstreetmap) komunita dobrovoľných prispievateľov je natoľko aktívna a veľká, že máme k dispozícii presné a aktuálne mapy ktoré presne odzrkadľujú skutočnosť najmä v atraktívnych oblastiach a mestských aglomeráciách.
Pri uvedení modelu Edge 1030 navyše ako jej novú vlastnosť pridal Garmin aj možnosť voľby navigácie podľa obľúbenosti a frekvencie využívania používateľov Garmin connect portálu - smerovanie podľa obľúbených ciest alebo Trendline™ Popularity Routing. Tiež to možno poznáte pod pojmom heatmap. Skrátka do výpočtu trasy vstupuje faktor obľlúbenosti alebo početnosti používania. Takže výsledná trasa do cieľa, ktorá by bola matematicky spočítaná a posielala by vás po existujúcich, ale nie obľúbených či vhodných cestách pre cyklistov, namiesto toho vás odnaviguje po cestách kadiaľ cyklisti často chodia. To je výborná vec najmä v oblastiach kde je hustá sieť ciest, alebo pri mtb, kde je veľa volieb a kde by vás aický výpočet posielal po nie veľmi vhodných či obľúbených cestách. Takto budete sprevádzaný s Edge 1030 po cestách, ktoré cyklisti majú radšej. A aj táto vlastnosť je súčasťou vstavanej Garmin Cycle map EU. Vizuálne to vyzerá v prostredí Garmin Connectu nejak takto.
Ukážky navigačných možností Garmin Edge 1030
Poďme si pozrieť niektoré možnosti navigovania na praktických ukážkach.
Navigácia k miestu na mape
Ak si vyberieme voľbu Navigácia a z ponuky vyberieme Prezerať mapu, na displeji sa vám zobrazí mapa, na ktorej sa môžete presúvať, meniť mierku až nájdete svoj cieľová bod, keď ťuknete na miesto na mape sa vám zobrazí špendlík a vy si môžete vybrať to správne miesto na mape. Pri podrobnej mierke uvidíte aj POI a môžete si ho zvoliť za svoj cieľ.
Ak potom ťuknete prstom na horné popisové pole, zobrazí sa vám na displeji obrazovka s podrobnejším popisom miesta a tlačidlom Jazda pre spustenie navigácie. Po jeho stlačení sa podľa preferencií vybraného profilu (cestný bicykel) začne vypočítavať trasa a ponúkne sa navigácia z miesta kde ste na vybrané cieľové miesto.
Ak ťuknete hore na textový riadok, zobrazí sa vám sled navigačných pokynov. Pomocou nich sa dostanete k cieľu. Kedykoľvek môžete navigáciu zrušiť ťuknutím na červený kruh vľavo dole – zrušiť navigáciu a potvrdiť príkaz.
Navigácia k vyhľadanému POI
Voľba vyhľadávať ponúka nájsť mestá, adresy, križovatky alebo iné POI podľa kategórií. Tieto informácie obsahuje vstavaná mapa. Ak máte súradnice, môžete ich zadať. Hľadať môžete v okolí kde sa nachádzate alebo môžete nastaviť oblasť v ktorej sa má cieľ vyhľadať. Ak cieľ nájdete, môžete sa dať navigovať rovnako ako v predchádzajúcom prípade.
A opäť sa vypočíta navigačná trasa podľa profilových nastavení smerovania.
Navigácia na uložené polohy
Voľba uložené polohy je po funkčnej stránke identická ako vyhľadávanie POI, akurát v tejto kategórii vyberáte z vašich uložených zemepisných polôh. Tie buď importujete napríklad v rámci dráh alebo zaznamenáte v skutočnom teréne pomocou Edge 1030. Uloženie polohy v Edge sa dá vykonať buď ak ste na dotyčnom mieste, z menu Navigácie ťuknete vpravo dole na symbol s troma prúžkami a tam vyberiete voľbu Označiť pozíciu. Prípadne pri voľbe Vyberte oblasť hľadania – bod na mape sa zobrazí mapa a vybratím miesta si vytvoríte vlastnú polohu. Ďalšie kroky pre navigovanie sú identické s predchádzajúcimi.
Navigácia späť na štart
Ak ste niekde na jazde a máte zapnutý záznam, navigácia vás vie dostať späť na štart. Dostaňte sa na hlavnú obrazovku (napríklad ak máte údajové polia, ťuknite na spodnú časť displeja a zobrazí sa vám symbol domček, naň ťuknite). Z hlavnej obrazovky vyberte voľbu Navigácia a možnosť späť na štart. Nakoniec si vyberte, či tou istou cestou ako ste prišli alebo či vám navigácia má spočítať najkratšiu možnú cestu.
Navigácia podľa dráhy
Toto je moja najčastejšia forma navigovania. Najmä na cyklo dovolenkách si robím prípravu a vytváram si vopred trasy, kadiaľ budem jazdiť. Z určitého pohľadu mám dve možnosti. Prvá je pasívna, naplánovanú jazdu si dám trvalo zobrazovať na mape a nepoužijem smerovanie, len kontrolujem, či idem tade, kade ide priebeh. Často takáto falošná navigácia stačí a najmä keď alternujem postupy, tak sa vždy viem vrátiť k pôvodnému scenáru. Ale používam aj skutočnú navigáciu. Podľa nastavenia smerovania v profile ma navigačne po trase posúva presne po naplánovanej dráhe alebo sa použije navigácia podľa podkladovej mapy. Výhoda navigácie je v tom, že vopred sa zvukovo ozve a zobrazí sa prechod križovatkami a aj keď sa mi podarí zísť z trasy, o krátku chvíľu dostanem info, že som mimo kurzu. Dráhy si buď vytvorím nad mapou postupom že vyťukávam plánovaný postup prípadne aj nájdem dobrý zdroj, ktorý ponúka to čo chcem jazdiť, použijem tento. Väčšinou je výsledkom gpx formát súboru, ktorý po pripojení k počítača prenesiem do GPS a vložím ho do garmin\NewFiles priečinka. Takto vznikne v Garmine uložená dráha.
Uložená dráha
V Edge 1030 môžeme mať aj viacero uložených dráh. Kedykoľvek sa rozhodneme, že pôjdeme jazdiť podľa niektorej dráhy, stačí z hlavnej obrazovky zvoliť voľbu Navigácia, z následnej ponuky Dráhy a ďalej Uložené dráhy. Zobrazí sa nám zoznam uložených dráh. Vyberieme si jednu z nich, tá sa načíta a zobrazí sa ďalšia ponuka.
V rámci ponuky si môžeme overiť, či skutočne ide o dráhu čo chceme absolvovať, tak si môžeme pozrieť sumárne zhrnutie dráhy, mapu kadiaľ dráha ide, výškový profil, či má zaznamenané okruhy na nakoniec najdôležitejšiu položku nastavenie dráhy.
V nastaveniach, ako som kúsok vyššie spomínal si môžeme nastaviť, či bude dráha trvalo viditeľná na mapovej stránka a akou farbou sa má zobrazovať. To je dôležité, keď chcem mať len vyznačené kadiaľ plánovaná dráha ide, ale nespustím samotný výpočet smerovania.
Ak sa však chceme navigovať podľa mapy, zostáva nám len ťuknúť na voľbu Jazda. Potom sa spustí výpočet smerovania trasy. Následne, ak sme mimo začiatku, sa nás spýta či sa chceme dať odnavigovať na štart alebo ak sme na štarte, môžeme vyraziť kadiaľ máme naplánované. Samozrejme ak máme manuálne ovládanie záznamu, tento si spustíme a ideme jazdiť. Pred každou výraznou zmenou či križovatkou Edge 1030 zapípa a ukáže podrobnú situáciu kadiaľ treba ísť.
Navigáciu môžeme ukončiť buď na mapovej stránke ťuknutím na červený X kruh vľavo dole alebo potiahnutím prsta zhora nadol čím sa vyvolá stavová obrazovka s ovládacími prvkami, posunom doľava alebo doprava sa dostaneme na status s navigáciou a vyberieme ukončiť navigáciu.
Tvorba vlastnej dráhy v Edge
Ak nemáme nami požadovanú dráhu, môžeme si ju vytvoriť aj priamo v Edge 1030. Ak máme v ňom uloženú jazdu a chceme sa po nej odnavigovať, tak máme dva postupy.
Prvý z hlavnej obrazovky vyberieme Navigovať – Dráhy – Uložené dráhy – voľba vytvoriť novú. Následne sa zobrazí história jázd, tú správnu si vyberieme, napíšeme ako sa dráha bude volať a potvrdíme vytvorenie.
Druhá možnosť je ísť z hlavnej obrazovky do Histórie – Jazdy – výber vhodnej – vo vlastnostiach jazdy ťuknúť vpravo dole na tri prúžky – možnosti -Uložiť jazdu ako dráhu. Ďalej to už poznáte.
Môžete vytvoriť aj novú dráhu, ktorá nie je na základe prejdenej jazdy, ale vyberáte si prejazdové body kadiaľ chcete ísť a takto postupne vytvoríte nová dráhu.
Z hlavnej obrazovky vyberte Navigácia – Dráhy – Tvorba dráhy. Pre istotu si skontrolujte Nastavenia, či vám vyhovujú parametre smerovania a či chcete preferenciu obľúbených trás a potom poďme tvoriť Dráhu.
Postupne sa pridávajú prejazdové body cez ktoré chceme prechádzať až si vytvoríme celá dráhu. Tieto body si môžete voliť z uložených polôh, segmentov, POI, vyberať na mape... skrátka všetky kombinácie spomenuté vyššie. Nakoniec sa dráha spočíta a vytvorí a môžeme jazdiť.
Okružná dráha
Pred nejakým časom bola Okružná jazda zaujímavou a kontraverznou možnosťou. Skrátka vyberiem si miesto, typ bicykla, približná vzdialenosť okruhu a generálny smer ktorým chcem ísť a Garmin za pár minút sám navrhne tri verzie dráh, ktoré môžem vyskúšať.
Takýto návrh však silne závisí na lokalite, presnosti mapy, hustoty ciest a podľa toho môže vzniknúť super návrh alebo aj niečo čo nebude baviť. Ale prečo to občas neskúsiť? Možno práve keď ste vo svojom okolí už unudený z vlastných trás, tak vám to môže oživiť jazdenie.
Ukážky tvorby dráhy mimo Edge 1030 a zohľadnenie Trendline™ Popularity Routing
Nakoniec v tejto téme chcem ukázať, ako jednoducho sa dá vytvoriť dráha podľa vlastného uváženia v Garmin Connect a aký vplyv ma použitie preferencie trasy podľa obľúbenosti - Trendline™ Popularity Routing.
Garmin connect vás uvíta približne takýmto interfejsom
V ľavej časti je menu s dostupnými funkciami a na hlavnej ploche vidíte tematicky zamerané widgety. Jedným z nich je aj Dráhy. Po otvorení widgetu sa dostanete k nástroju s prezeraním a vytváraním dráh.
Dráhy sa vytvárajú celkom jednoducho. Postupne si vyklikávate aký postup plánujete a medzi týmito bodmi sa spočítava dráha podľa preferencií.
Prvá preferencia je typ dráhy, teda pre aký šport je určená
Všimnite si, aký spôsobom sú prezentované obľúbené alebo často používané trasy.
Vľavo hore je vidno parameter, či sa má uprednostniť výpočet najkratšej alebo obľúbenej trasy.
Často na tvorbu trasy stačí pár klikov.
Na týchto obrázkoch vidíte už rozdiely, či využijete novú funkciu alebo nie.
Priebežné body sú značené modrými plnými kruhmi. Tieto môžete presúvať, vkladať nové prejazdové body alebo ich rušiť. Patričným výberom prejazdového miesta môžete vytvoriť aj dosť komplikované dráhy a to za pár desiatok sekúnd.
Ak ste s dráhou spokojní, môžete ju uložiť a napríklad poslať do GPS pri najbližšej synchronizácii. Alebo dráhu uložiť do gpx formátu a manuálne nahrať.
Nakoniec na ukážku si pozrite porovnania výpočtu trasy pre cestný bicykel medzi dvoma bodni buď podľa vzdialenosti alebo podľa obľúbenosti.
Obdobným spôsobom funguje preferencia Trendline™ Popularity Routing aj v Edge 1030 ak používate vstavanú Garmin Cycle map.
Online funkcie a integrácia s mobilmi
Pod týmito funkciami rozumieme prepojenia Garmin Edge 1030 prostredníctvom wifi alebo mobilného telefónu s internetom a online službami. V tejto oblasti za posledné obdobie neprebehlo toľko kvalitatívnych zmien, skôr bola dôsledne prepracovaná aplikácia Garmin Connect Mobile a tak v spolupráci s ňou je možné vykonávať veľa operácií, na ktoré ste predtým potrebovali prepojenie s počítačom.
V Garmin Edge 1030 sa k týmto funkciám dostanete cez nastavenie prístroja ponuku Pripojené funkcie.
Základom pre túto kapitolu je prepojenie pomocou Bluetooth technológie so smart mobilom ktorý má prístup k internetu a má nainštalovanú aplikáciu Garmin Connect Mobile. Pomocou sprievodcov v mobile a v Garmin Edge 1030 spárujete a prepojíte tieto dve zariadenia a tým vytvoríte základ pre online funkcie.
Po spárovaní nasleduje dokonfigurovanie údajov v mobilnej aplikácii, nastavenie osobných údajov ako vek, výška, hmotnosť či údaje o zónach. Nakoniec sa tieto a ostatné údaje zosynchronizujú s portálom Garmin Connect a tým budú údaje rovnaké na všetkých miestach.
Na poslednej snímke obrazovky je dobre vidno, aké činnosti je možné vykonávať v mobilnom zariadení (okrem samotného prezerania údajov).
Ak budete online prepojený s mobilom, na displeji Edge 1030 sa vám môže zobrazovať, kto vám volá alebo volal, ak dostanete SMS, zobrazí sa vám od koho je a aj jej obsah a viete si aj zobraziť aktuálne počasie a krátku predpoveď pre lokakitu, kde sa pohybujete.
Najpoužívanejšou funkciou je Live Track a v prípade, že v skupine kamarátov cyklistov je viacero ľudí s obdobným vybavením, tak aj Group Track.
LiveTrack a GroupTrack
LiveTrack je funkcie zdieľania okamžitých údajov o vás počas jazdy s vašimi priateľmi. Pred aktivitou vyberiete osoby a pri spustení aktivity sa rozošlú pozvánky s odkazom kde sa zobrazuje kadiaľ a ako jazdíte.
Celý proces začína v mobilnej aplikácii Garmin Connect kde cez menu vojdete do položky LiveTrack.
V nej si nastavíte či chcete aizovať proces spustenia a rozoslania pozvánok, Vyberiete si akým kanálom chcete svojich známych osloviť. Napríklad u mňa mailom. Vyberiete si skupinu kontaktov.
Ak niektorí z oslovených používajú Edge 520, 1000, 1030, Fénix 5 rady a ďalšie kompatibilné prístroje, ako aj funkciu livetrack, môžete navzájom využiť funkciu Grouptrack, ktorá zabezpečí to, že si navzájom počas vysielanie vymieňate svoju polohu a na týchto zariadeniach na mape vidíte, kde sa nachádzate vy a kde vaši priatelia.
Po spustení aktivity sa pozvánky rozošlú a priatelia môžu pozerať kde ste a ako sa vám darí. Ak akceptujú a použijú funkciu Grouptrack, o nejaký čas sa na displeji zobrazí na mapovej stránke symbol s polohou, kde sa priateľ nachádza. Ak aj on zdieľa aktivitu, vidíte sa navzájom tak ako je to na snímkach obrazovky, kde červeným symbolom je označená poloha kamaráta.
Po ukončení zdieľania aktivity je ju možné si ešte do 24 hodín nechať vyzdieľať.
Samotná funkcia Livetrack, ako vyzerajú obrazovky, ako aj jej datová náročnosť je opísaná v recenzii o Garmin Edge 1000 .
Integrácia s mobilmi
Garmin vo svojej mobilnej aplikácii sa vám pokúša dodať platformu, ktorá by svojimi funkciami sa priblížila či úplne nahradila spojenie Edge s PC a connect.garmin.com portálom. Tento proces prebieha neustále a postupne sa do mobilnej aplikácie dopĺňajú ďalšie a ďalšie funkcie. Stáva sa že s novinkami prichádzajú aj chyby a problémy ale ak sa pozriem smerom dozadu, mobilná platforma je čoraz užitočnejšia a praktickejšia. Prehliadanie uložených aktivít je už bežná vec, rovnako ako sledovanie výkonnostných parametrov, takisto je možné pridávať k aktivitám napríklad fotky z mobilu, poznámky, je možné vytvárať dráhy, pracovať so segmentami, prepájať sa s kamarátmi a navzájom si zdieľať vaše jazdy. Skrátka táto oblasť napreduje a pre ilustráciu doplním snímky obrazovky, ktoré lepšie vypovedia, čo je appka schopná robiť.
1. časť testu Garmin Edge 1030
3. časť testu garmin Edge 1030