Test Garmin Edge 1030 - 3. záverečná časť
- Napísal: Rasťo Trubač
- Published in Športovec používa HW SW
Pokročilejšie funkcie, trénovanie, tréningové plány, segmenty
Najväčším pokrokom Garmin Edge 1030 voči predchodcom je v oblasti moderovaného tréningu a aického merania a vyhodnocovania výkonnostných parametrov. Tieto pokročilé funkcie sa implementovali aj v starších a jednoduchších zariadeniach Garmin, ale ešte nikdy neboli natoľko previazané a zjednodušené ako v tomto prístroji. A tým sa nadobudla nová kvalita vyhodnocovania tréningov ako aj plánovania ďalšieho rozvoja.
Pre názornosť si pozrite dve snímky obrazovky z prostredia Garmin Connect, ktoré sa problematikou tréningu a sledovania výkonnosti zaoberajú – Menu Tréning a Reporty
Tréningové plány
Z čisto technického hľadiska ide o naplánovanie jednotlivých aktivít v rámci kalendára. Ako ukážku na vyskúšanie je napríklad dostupný tréningový plán „Century“ ktorý je navrhnutý na 8 týždňov a troma aktívnymi dňami v týždni.
Po obstaraní a zvolení tréningového plánu v tomto prípade stačí vybrať dátum od kedy začne platiť alebo kedy má vyvrcholiť a nakoniec necháme naplniť kalendár jednotlivými tréningami.
Jednotlivé tréningové dni je možné modifikovať podľa potrieb.
Plán si môžete aj vytlačiť.
Vaše tréningy potom môžete odoslať do kompatibilného zariadenia Garmin a použiť ich ako svojho virtuálneho trénera.
Takto tréningový plán naplní váš kalendár.
Tréningy
Tréningy si môžete vytvoriť aj sami. Tréning je vlastne sled príkazov čo a ako robiť prípadne koľko opakovaní. Takéto tréningy si môžete vopred pripraviť v prostredí Garmin Connect a potom ich synchronizovať s Edge 1030. Tam si už príslušný tréning môžete aktivovať a vykonávať podľa neho činnosť.
Ako je na obrazovkách vidno, viete vyskladať tréning podľa viacerých parametrov.
Tiež si tréning môžete naplánovať.
Celý tréningový plán je možné naraz odoslať do zariadenia z kalendárovej obrazovky. Vpravo hore je symbol troch bodiek a po kliknutí na nich sa zobrazí voľba Odoslať tréningy do zariadenia.
Nasleduje sumarizačná obrazovka
Tréningy a tréningové plány v Garmin Edge 1030
Problematiku tréningov a súťaženia nájdete v Garmin Edge z hlavnej obrazovky, keď ťuknete na ikonu Tréning.
Pod tréningovým kalendárom nájdeme zobrazenie kalendára s absolvovanými aktivitami alebo aj s naplánovanými aktivitami. Po kliknutí na príslušný dátum uvidíte súhrn prejdenej alebo naplánovanej aktivity.
Po úspešnej synchronizácii pribudnú naplánované tréningy.
Po stlačení Jazda potom môžete začať trénovať podľa pokynov.
Tréningy si môžete prezrieť aj cez voľbu Tréningy.
Tréningy je možné vytvárať aj priamo v Garmin Edge 1030, ale osobne si myslím, že je to menej používateľsky príjemné. V podstate si volíte jednotlivú postupnosť krokov. K tomuto sa dostanete cez voľbu ikony Tréning – položka Tréning – Vytvoriť novú.
Pokiaľ máte tréningy naplánované na jednotlivé dni a v deň keď je naplánovaný tréning zapnete Edge 1030, vás po naštartovaní vyzve, či chcete absolvovať tento tréning. Je na vás, ako sa rozhodnete.
Intervalové tréningy v Garmin Edge 1030
Aj mimo tréningových plánov je možné zaradiť napríklad intervalový tréning. Najprv si treba vytvoriť a nastaviť cez voľby Tréning – Intervaly – Upraviť. Tam sa zedituje štruktúra intervalov.
Pri samotnej jazde potom stačí vojsť z hlavného menu cez ikonu Tréning – Intervaly – Cvičiť a nasledovať inštrukcie.
Tréning podľa cieľa
V tejto voľbe si definujete tréningový cieľ v podobe vzdialenosti, alebo s kombináciou času či priemernej rýchlosti. Nastavíte si požadované parametre a spustíte meranie. Všetko nájdete pod Tréning – Stanoviť cieľ.
Trénovanie voči historickému záznamu alebo dráhe – Virtual partner, Virtual racer
Toto je už klasická metóda tréningového súťaženia, kedy si za svojho súpera vyberiete svoj vlastný záznam a porovnávate sa voči nemu. Prípadne ak máte pripravenú dráhu s definovanou rýchlosťou, viete si zasúťažiť aj v tomto prípade. Opäť všetko potrebné si nastavíte a spustíte cez Tréning – Preteky s Aktivitou.
Segmenty
Dnes už démonické slovo v cyklistickej komunite. Vec, ktorá rozčerila hladinu a rozdelila cyklistov na tábory za a proti. A že sa nájde niekto kto nevie čo to je? Tak sú to GPSkom zamerané, väčšinou zmysluplné a primerane dlhé úseky, na ktorých sa historicky zberá a meria čas a následne sa vyhodnocujú rebríčky. Teda sa pretekáte na určitých úsekoch do kopca, dole kopcom, po rovine... a porovnávate sa s historickými zápismi s ostatnými čo to prešli.
Segmenty zaviedol portál Strava.com, ktorý je aj naďalej lídrov v tejto oblasti a má široké zázemie.
Garmin vytvoril vlastnú verziu segmentov na portáli Garmin Connect s obdobnými vlastnosťami. Najprv podporoval len vlastné riešenie ale neskôr doplnil podporu aj Strava segmentom a dokonca pre platených členov Stravy umožňuje live súperenie.
Garmin Segmenty
Princíp Garmin segmentov je taký, že po prejdení a nahratí záznamu na Connect portál, si môžete vytvoriť vlastný segment. Takto vznikajú segmenty. Ak potom prejdete po týchto segmentoch alebo po segmentoch ktoré vytvoril niekto iný, po nahratí aktivity na Connect sa postupne bude vytvárať rebríček časov a výkonov. To nie je všetko. Môžete si nastaviť, že tieto segmenty, ktoré prejdete alebo si označíte za obľúbené, sa pri synchronizácii nahrajú aj do Edge 1030 a to aj v rámci top výkonov buď Vašich, vašej skupiny alebo celkových víťazov. Takto nahraté segmenty sú zobraziteľné na mape. Tiež si môžete nastaviť, že keď sa priblížite k segmentu, ten sa aktivuje, Edge pípne a zobrazí priebeh segmentu a vy aicky môžete súťažiť letmým štartom. Pritom sa vám na displeji zobrazuje kde na segmente ste, váš prebiehajúci čas a na porovnanie sa zobrazuje podľa preferencií váš najlepší výsledok alebo najlepší výsledok v skupine alebo celkovo. Takto priamo viete, či ste v danú chvíľu lepší alebo horší ako vybraný súper.
Zopár obrazoviek z Edge 1030 z priebehu jazdenia segmentom:
Definícia Segmentu z Garminu:
Segmenty dráh sú virtuálne súťažné dráhy, ktoré vám umožnia porovnať si svoje výkony so všetkými predošlými aktivitami, s vašimi pripojeniami, s členmi vašej skupiny alebo s celou komunitou služby Garmin Connect. Môžete vyhľadať segmenty vo svojom okolí alebo vytvoriť vlastné. Ak chcete súťažiť v segmentoch a vidieť svoje výsledky na výsledkovej listine, prejdite na položku Nastavenia. Vyberte nastavenie súkromia. Úroveň súkromia vašich aktivít musí byť nastavená na možnosť Každý (alebo na inú vami zvolenú úroveň).
Ako vytvorím segment? Vyberte aktivitu, ktorá zahŕňa oblasť, v ktorej chcete vytvoriť segment. Vyberte možnosť „Vytvoriť segment“ pod mapou aktivít. Vyberte počiatočný a koncový bod segmentu na mape alebo na grafe prevýšenia. Pomenujte segment, pridajte typ segmentu a vyberte typ povrchu. Uložte.
Podmienkou pre súťaženie na segmentoch počas jazdy, je mať v Edge 1030 tieto segmenty stiahnuté. To, či segmenty sa majú sťahovať do Garminu je v nastaveniach profilu. Garmin Edge 1030 akceptuje cca 100 segmentov, preto treba s týmto rátať. Segmenty sa aktualizujú pri synchronizácii.
Strava Segmenty
Ak vlastníte konto prémiovej verzie aplikácie Strava, môžete synchronizovať svoje segmenty označené hviezdičkou so svojím kontom Garmin Connect. Ak prenesiete údaje služby Strava Live Segments do kompatibilného zariadenia Garmin, môžete sa snažiť v reálnom čase prekonať svoje najlepšie výsledky, nositeľov titulu King/Queen of the Mountain, rivala alebo cieľový čas pre daný segment.
Ak vo svojom konte Garmin Connect používate službu Strava Live Segments, segmenty Garmin sa nebudú zobrazovať. Vo vašom konte sa budú zobrazovať vždy len segmenty z jedného zdroja. Prepnite späť na segmenty Garmin pomocou ponuky úprav vo funkcii Segmenty v infopaneli.
Vyhodnocovanie trénovania a parametrov, terminológia
Táto oblasť je podľa mňa najväčším ťahákom a argumentom prečo kúpiť Garmin Edge 1030. Doposiaľ Edge prístroje slúžili na záznam a vyhodnocovanie jednotlivých tréningov, napomáhali pri vykonávaní funkčných testov, podľa ktorých ste si mohli nastaviť svoje parametre a podľa nich ste mohli trénovať. Teraz pomocou Garmin Connect a Garmin Edge 1030 môžete dlhodobo sledovať váš vývoj kondície, vyhodnocovať ako bol váš tréning efektívny a v akom stave vývoja formy sa nachádzate. Počas intenzívnejší jázd sa vám aicky spočítavajú aj vaše údaje o prahoch, FTP, VO2max a ďalších parametrov. Čím pravidelnejšie a častejšie trénujete a čím dlhšiu dobu používate Edge 1030, tým tieto výpočty sú presnejšie.
Dynamika jazdy a fyziologické údaje
Ako to vlastne funguje a čo vlastne uvidíme
Garmin pomocou firmy Fistbeat implementoval do svojho prostredia a najnovších prístrojov nové metriky (merané parametre) a rozšírené vyhodnocovanie trénovania a rozvoja výkonnosti. Podmienkou, aby tieto nové funkcie pracovali, sú používať aspoň pulzmeter, ideálne v spojení s meračom výkonu, spolu s prístrojmi Garmin Edge 1030 alebo rady Fénix 5. Ďalšie (nové) prístroje budú postupne pridávané. Po pravidelnom trénovaní po jednom až dvoch týždňoch sa začnú tieto údaje napĺňať a vy ich môžete sledovať cez osobné údaje, štatistiky a cez rozšírené údaje o tréningu.
Ide najmä o tieto údaje (nasledujúce texty ako definícia sú použité z Garmin Connect):
TRÉNINGOVÝ STAV - Trainning status
Tréningový stav vyjadruje, ako váš tréning vplýva na kondíciu a výkon. Váš tréningový stav vychádza z toho, akým spôsobom sa v priebehu dlhšieho obdobia mení vaša tréningová záťaž a hodnota VO₂ Max. Na základe svojho tréningového stavu si môžete plánovať budúce tréningy a zlepšovať svoju kondíciu.
Na určenie svojho tréningového stavu zvyčajne musíte mať za sebou jeden alebo dva týždne tréningov vrátane minimálne dvoch nedávnych bežeckých a cyklistických aktivít s hodnotami VO₂ Max.
Tréningový stav nadobúda tieto hodnoty:
Zvyšuje sa
Ste vo výbornej súťažnej kondícii! Vďaka nedávnemu zníženiu tréningovej záťaže sa mohlo vaše telo zotaviť, čím ste si úplne vynahradili predchádzajúci tréning. Myslite dopredu. Tento vrcholový stav je možné udržať len krátko.
Produktívna
Len tak ďalej! Vaša tréningová záťaž posúva vašu kondíciu správnym smerom. Nezabudnite do svojho tréningu zaradiť obdobia regenerácie, aby ste si udržali svoju úroveň kondície.
Udržiavanie
Vaša aktuálna tréningová záťaž je dostatočná na udržanie vašej úrovne kondície. Ak sa chcete aj naďalej zlepšovať, skúste svoje tréningy rôzne obmieňať alebo zvýšte objem tréningu.
Regenerácia
Pri nižšej tréningovej záťaži sa vaše telo stihne zotaviť, čo je veľmi dôležité počas dlhších období náročných tréningov. Keď sa na to budete cítiť, môžete sa vrátiť k vyššej tréningovej záťaži.
Neproduktívna
Vaša tréningová záťaž je na dobrej úrovni, no vaša kondícia sa znižuje. Vaše telo má pravdepodobne problém zotaviť sa, preto venujte pozornosť svojmu celkovému zdravotnému stavu vrátane námahy (stresu), výživy a oddychu.
Klesajúca kondícia
Posledný týždeň alebo aj dlhšie ste trénovali oveľa menej než zvyčajne a začína sa to odrážať na vašej kondícii. Ak sa chcete zlepšiť, skúste zvýšiť svoju tréningovú záťaž.
Presahujete svoje hranice
Vaša tréningová záťaž je príliš vysoká a stala sa pre vás kontraproduktívnou. Vaše telo potrebuje oddych. Zaraďte do svojho plánu menej náročný tréning, aby ste si dopriali čas na zotavenie.
TRÉNINGOVÁ ZÁŤAŽ - Training load
Tréningová záťaž vyjadruje vašu námahu za posledných 7 dní. Zohľadňuje sa pri nej trvanie aj intenzita cvičení.
Silná intenzita Na základe vašej aktuálnej úrovne kondície a tréningových návykov za posledné obdobie je vaša tréningová záťaž zrejme príliš vysoká na to, aby priniesla pozitívne výsledky.
Optimálna Tento rozsah je ideálny na udržiavanie a zlepšovanie vašej úrovne kondície. Len tak ďalej!
Slabá intenzita Vaša tréningová záťaž je z hľadiska vašej súčasnej kondície a tréningových návykov nízka. Ak zotrváte v tomto rozsahu, pravdepodobne sa nebudete zlepšovať.
Licenčné upozornenie:
Funkcie Tréningový stav a Tréningová záťaž boli vyvinuté v partnerskej spolupráci spoločností Garmin Ltd. a Firstbeat® Technologies Ltd. Firstbeat, ktorá je popredným poskytovateľom fyziologických analýz pre oblasť športu a relaxu a prináša inovatívne tréningové riešenia pre olympijských atlétov a mnohé profesionálne športové tímy v ligách ako NHL, NBA a ďalších. Fyziológovia a technici pracovali na najvyšších športových úrovniach a svoju odbornosť, vedecký výskum a skúsenosti s vedením profesionálnych atlétov zúročili pri vývoji tejto revolučnej technológie.
Tréningový stav a tréningová záťaž vám napovedia, ako sa vyvíja vaša výkonnosť a ako v rámci tohto vývoja zapadol príslušný tréning. Napríklad, z nejakého dôvodu prestanete trénovať. Logicky sa vaša kondícia zhorší – ale môže sa stať aj opačné vec, vhodné prerušenie trénovania môže viesť k dobrej regenerácii a následnému rastu výkonnosti. A naopak, keď budete neustále prikladať pod kotlom a tréningy budú príliš náročné, môžete byť pretrénovaný a výkonnosť začne ísť dole. Tieto dva údaje dokážu v dlhodobej mierke odhadnúť vhodnosť tréningu. Keď napríklad dlhodobo pravidelne trénujete, a občas sa zlepšíte, občas nie, ale kondícia ide pomaly hore, tak Edge 1030 tento trend zaznamená a vyhodnotí ako produktívny tréning. Pri príliš vysokej intenzite trénovania označí, že presahujete svoje možnosti a navrhne vám vložiť regeneráciu.
Výborne sú tieto trendy vidno na grafických znázorneniach na Garmin Connect v sekcii Reporty. Ak si vyberiete report Tréningový stav a v rámci neho si vyberiete vhodné obdobie, na grafe sa vám zobrazia priebehy ako optimálne ste trénovali.
Predovšetkým na vrchu uvidíte aktuálny stav trénovanosti, vašu aktuálnu tréningovú záťaž a aktuálne spočítané VO2max.
Nižšie v grafickej forme a farebnej schéme vidíte, ako sa tréningové plány a samotné jazdy podieľali na vašom vývoji výkonnosti.
Nižšie graf ukazuje, aký bol v tom čase optimálny rozsah záťaže vyznačený zeleným pásom a ako ste reálne trénovali. Ak ste sa pohybovali v zelenom poli tak ste robili veci správne.
Ako dôkaz správnosti je pod tým znázornený priebeh VO2Max v čase. Hodnota VO₂ Max. je indikátorom vašej kardiovaskulárnej kondície a so zlepšovaním vašej kondície by sa mala zvyšovať.
Reporty
VO2 Max
Hodnota VO2 Max zjednodušene v podstate ukazuje vašu aktuálnu kondíciu. Podľa definície táto hodnota popisuje maximálnu hodnotu, akou ste schopný do tela privádzať kyslík k svalom a efektívne ho využívať na tvorbu aeróbnej energia. Je to jeden zo základov vyhodnocovania výkonnosti.
Garmin ho definuje nasledovne: Hodnota VO₂ Max. vyjadruje maximálny objem kyslíka (v mililitroch), ktorý môžete spotrebovať za minútu na kilogram telesnej hmotnosti pri maximálnom výkone. Vaše kompatibilné zariadenie Garmin využíva údaje o srdcovom tepe a cvičení na odhadnutie hodnoty VO₂ Max.
Hodnoty VO₂ Max. a VO₂ Max. pre cyklistiku sa môžu líšiť, pretože svaly používané pri daných aktivitách majú iné požiadavky na kyslík. Vaše telo sa prispôsobuje a pri každom cvičení spotrebúva kyslík inak a môže byť viac alebo menej optimálne uspôsobené na jednotlivé cvičenia.
Pokročilá analýza srdcového tepu od spoločnosti Firstbeat® Technologies Ltd. Údaje použité s povolením inštitútu The Cooper Institute®, Dallas, Texas. www.cooperinstitute.org
Pre zjednodušenie platí, že nízke VO2 Max je zlá kondícia, vysoké VO2 Max je dobrá kondícia. VO2Max však nie je úplne absolútnym údajom, teda nedá sa zobrať číslo jedného človeka a porovnať ho s údajom iného a povedať kto je výkonnejší. Väčšina fyziologických údajov totiž závisí do určitej miery aj od genetických a fyzických predpokladoch, ktoré sa človek od človeka líšia. Dôležitá je ale dynamika zmeny hodnoty VO2 Max a každý si môže túto hodnotu správnym tréningom zlepšiť. Opäť platí, že špičkoví športovci majú hodnoty na veľmi vysokých úrovniach a tak zmena býva zvyčajne malá, pri menej trénovanom jedincovi tieto zmeny bývajú rýchlejšie a viditeľnejšie. Čím viac kyslíku dokáže vaše telo počas fyzickej aktivity spotrebovať, tým dokáže vytvoriť vyšší výkon a tým môžete rýchlejšie jazdiť.
Pre zmeranie hodnoty VO2 Max počas jazdy pomocou Garmin Edge 1030 potrebujete údaje o výkone a srdcovej frekvencii. Ideálne pre test je, ak jazdíte rovnomerne stredne náročnú záťaž bez veľkých výkyvov po dobu aspoň 20 minút.
Pre úspešné odmeranie platí:
Udržujte srdcovú frekvenciu na úrovni vyššej ako 70 % maxima.
Udržujte dostatočne konštantný výkon.
Nejazdite vo zvlnenom teréne.
Nejazdite v skupine v háku.
Doba regenerácie
Regenerácia je rovnako dôležitá ako tréning. Po každej jazde Garmin Edge 1030 zobrazí koľko hodín regenerácie potrebujete, aby ste boli na 100% úrovni. Tento výpočet poskytuje firma Firstbeat a je na základe digitálneho modelu vašej fyziológie. Využíva kombináciu údajov Tréningový efekt (Training Effect) daného tréningu, aktuálnu úroveň výkonnosti a kondície a tiež počtu hodín regenerácie, ktorý zostával pred začatím tréningu. Doba regenerácie môže trvať až 4 dni.
FTP – Funkčný prah výkonu - functional threshold power
Funkčný prah výkonu je maximálny trvalý výkon, ktorý ste schopný udržať 1 hodinu. Je to základná veličina pre určenie výkonových zón. Prirodzene pre tento údaj je potrebný merač výkonu a merač srdcovej frekvencie. Edge 1030 tiež zobrazuje hodnotu FTP v jednotkách W/kg v závislosti na vašej hmotnosti a zobrazuje ho na „dúhovej“ stupnici. Tento údaj je dôležitý najmä v jazde do kopcov a je porovnateľný medzi cyklistami.
Garmin Edge 1030 je schopný vypočítať hodnotu FTP dvoma spôsobmi:
- Test podľa pokynov:
- Zahrievacia fáza nasledovaná postupným zvyšovaním výkonu v 3–4minutových prírastkoch behom 15–20 minút.
- Na základe reakcie tepu na rastúcu náročnosť výkonu Edge vypočíta hodnotu FTP.
- Túto hodnotu môžete prijať alebo odmietnuť. Pokiaľ ju prijmete, aicky sa prepočítajú vaše výkonnostné zóny.
- Test odporúčame vykonávať na ceste s konštantným stúpaním alebo na trenažéri.
- Automatická detekcia hodnoty FTP:
Pokiaľ nastavíte osobný 20 minútový záznam priemerného výkonu a pokiaľ 95 % tejto hodnoty prekročí aktuálny odhad hodnoty FTP, zobrazí sa výzva k prijatiu nové hodnoty FTP
Tréningový efekt - Training Effect
Tréningový efekt je metrika, ktorá zobrazuje aký predpokladaný vplyv má každý tréning na budúcu kondíciu. Slúži na vyváženie typov tréningov tak aby sa rozvíjali všetky aspekty výkonnosti.
Garmin Edge 1030 zobrazuje 2 typy merania Tréningového efektu
Aeróbny Tréningový efekt
Tento typ meria aeróbny prínos trénovania:
Rozvíja vytváranie aeróbnej energie.
Premieňa tuk na energiu.
Buduje vytrvalosť a výdrž.
Posilňuje schopnosť podávať výkon dlhšiu dobu.
Anaeróbny Tréningový efekt
Najefektívnejší spôsob dosahovania výkonu je výroba energie za účasti kyslíka. Často však potreba energie presahuje dostupnú mieru kyslíka a vtedy nastupuje anaeróbny proces. Ten nie je veľmi efektívny a ľahko sa vyčerpá. V tomto režime sme ale schopní podať omnoho vyšší výkon.
Anaeróbny tréning:
Rozvíja vytvorenie anaeróbnej energie.
Zlepšuje schopnosť šprintovať.
Posilňuje odolnosť voči únave.
Zvyšuje schopnosť podávať výkon.
Efekt aeróbneho a anaeróbneho tréningu je zobrazený stupnici 0–5, ktorá udáva úroveň vašej kondície a tréningových návykov.
0 – Žiadny, 1 – Malý, 2 – Udržiavací, 3 – Zlepšujúci, 4 – Výrazne zlepšujúci, 5 – Nadmerný.
Podľa Garmin definície:
Anaeróbny účinok tréningu meria srdcový tep a rýchlosť (alebo výkon) s cieľom určiť vplyv tréningu na schopnosť podávať výkon pri veľmi vysokej intenzite. Opakované intervaly s vysokou intenzitou v trvaní 10 až 120 sekúnd majú zvlášť dobrý vplyv na vašu anaeróbnu schopnosť a preto majú podľa funkcie Training Effect vyšší efekt anaeróbneho tréningu.
Aeróbny účinok tréningu využíva srdcový tep na meranie nahromadenej intenzity cvičenia v rámci aeróbnej kondície a určuje, či tréning mal udržiavací alebo zlepšujúci účinok na úroveň kondície. Stabilné tréningy so strednou námahou alebo tréningy s dlhšími intervalmi (> 180 s) majú pozitívny vplyv na aeróbny metabolizmus a preto majú podľa funkcie Training Effect efekt aeróbneho tréningu.
Výkonnostná podmienka - Performance Condition
Posudzuje aktuálne zhodnotenie schopnosti podávať výkon. Behom prvých 6 až 20 minút jazdy táto metrika analyzuje váš výkon, srdcovú frekvenciu a jej variabilitu. Po vyhodnotení zobrazí na displeji číselnú hodnotu. Výsledné číslo predstavuje vyhodnotenie odchýlky od vášho základného skóre VO2 Max v reálnom čase, pričom každý bod na stupnici predstavuje asi 1 % z VO2 Max. Čím vyššie je číslo, tím lepší výkon môžete očakávať.
Hodnota sa môže mierne meniť vplyvom vetra, profilu trasy alebo aj únavy. Je to aj objektívny spôsob, ako sledovať, či vaša schopnosť podávať výkony postupom času klesá alebo nie.
Definícia podľa Garminu:
V priebehu behu výkonnostná podmienka analyzuje vaše tempo, srdcovú frekvenciu a variabilitu srdcovej frekvencie a v reálnom čase vyhodnocuje vašu schopnosť podávať výkon v porovnaní s vašou priemernou úrovňou fyzickej kondície. Počas prvých 6 až 20 minút aktivity sa na hodinkách zobrazí skóre výkonnostnej podmienky. Výkonnostná podmienka môže byť aj ukazovateľom úrovne únavy, najmä na konci dlhého tréningového behu.
TSS skóre
Hodnota Stress Score sa vypočíta počas trojminútového testu, počas ktorého sa analyzuje variabilita vašej srdcovej frekvenciu. Výsledná hodnota Stress Score sa zobrazí ako číslo od 0 do 100, nižšie číslo značí nižšiu mieru stresu. Toto meranie vám pomôže posúdiť, na akú mieru aktivity je vaše telo pripravené. Presnejšie výsledky získate vykonaním testov v rovnakú dobu za rovnakých podmienok, ideálne denne a určite pre jazdením.
Počas testu záťaže musíte stáť, lebo vtedy sa dokážu lepšie odhadnúť nízke a stredné úrovne stresu.
Prax
Pri tomto všetkom platí, že čím dlhšie budete používať Garmin Edge 1030 a čím budete častejšie trénovať, tým bude výpočet presnejší a algoritmy budú presnejšie popisovať vývoj vašej kondície. Rovnako je dôležité správne nastavenie zón srdcovej frekvencie a výkonu. Najlepšie je, ak tieto zóny si dáte zmerať v športovom laboratóriu a prípadne pravidelne vykonávať príslušné testy (ftp test, Conconiho test). Garmin Edge v rámci svojich algoritmov ponúka zapnúť možnosť aického výpočtu týchto prahových údajov aj keď nebudete exaktne vykonávať takéto testy. Stačí ak počas jázd budete raz alebo viackrát atakovať hranice blízko maxima a Edge 1030 na základe variability výkonu a srdcovej frekvencie spočíta dôležité prahy. Ak sa dosiahne nová úroveň hodnôt, po ukončení tréningu Edge na displeji oznámi, že nameral nové hodnoty a či ich chcete uložiť a použiť.
Všetky tieto parametre napomáhajú tomu, aby sa trénovanie stalo čo najefektívnejšie a postupom času nastavia zrkadlo, ako správne sme behom sezóny pracovali na sebe. Keď mi parametre ukazovali rast, bolo to motivujúce, ale nastali aj chvíle, keď čísla začali ukazovať nižšie hodnoty a bolo mi z toho smutno. Ale v oboch prípadoch aj popri kontrolných testoch, ktoré som si doteraz sezóny robil, boli reprezentatívne a aj aicky spočítane prahové hodnoty boli v súlade s mojimi testami. Ešte viac by bolo dobré tieto údaje porovnávať s meraniami v laboratóriu.
Behom sezóny sa vyvíjalo aj zo strany Garminu. Najväčšou zmenou bola zavedená nová funkcia - Physio TrueUp. Je to dôležitá funkcia, ak používate viacero (nových) zariadení Garmin, ktoré dokážu merať vyššie spomínané aktivity. Vtedy napríklad meranie záťaže v Edge sa nemalo ako preniesť do merania záťaže napríklad pri behu s Fenix 5. Tým pádom sa skresľoval výsledný výpočet. Po zavedení tejto funkcie Garmin umožnil pomocou synchronizácie cez Connect prenášať údaje o zaťažení a intenzitách tréningov a tým presnejšie spočítať vaše výkonnostné parametre. Táto funkcia sa povoľuje v Garmin connecte v položke Nastavenie zariadenia.
V prípade, že z nejakého dôvodu prejdete z jedného zariadenia trvalo na iné, nestratíte svoju históriu. Tá zostane zaznamenaná oddelene pre starší prístroj a aj pre novší. V prostredí Garmin Connect pod grafickými reportami si môžete potom vybrať, z ktorého zariadenia chcete štatistiky sledovať.
Poznatok z praxe:
V rámci tejto sekcii som pozorovaním a skúšaním prišiel aj na jednu menej príjemnú vlastnosť či skôr bug. Počas jazdenia vo francúzských Alpách mi Edge 1030 ukazoval neprimerane nízke údaje tréningovej záťaže a aj intenzity tréningu. Trvalo to nejaký čas, kým som zistil, prečo sa tak deje. Nakoniec som sa dovtípil, že hlavným rozdielom medzi jazdením doma a tam bolo to, že som robil obedné prestávky počas jazdy. Vtedy som robil to, že som zastavil záznam, podržal vypínacie tlačidlo a potvrdením voľby Vypnúť som vypol Edge 1030. Po obede som Edge zapol a pustil tlačidlom Start pre pokračovanie záznamu. Záznam pokračoval, ale dovtedy zmerané hodnoty úsilia a intenzity nie. Skrátka, ako keby som začal znova. Samozrejme to považujem za chybu. Avšak potom som zistil, že sa dá tomu elegantne vyhnúť. Ak zastavíte záznam, nevypínajte Edge vyššie spomenutým postupom, ale nechajte ho zaspať. Po prebudení a pokračovaní v zázname som predchádzajúce merania úsilia a záťaže v rámci jazdy nestratil. Ak máte tú istú skúsenosť dajte vedieť.
Okrem tejto výnimky som s týmito novinkami veľmi spokojný a pochvaľujem tieto nové metriky. Považujem ich za užitočné pre každého cyklistu, ktorému záleží na tom, aby mu rástla forma.
Na záver tejto sekcie pridám screenshoty z merania týchto údajov z Garmin Edge 1030.
A rovnako aj z Garmin Connect Mobile na iPhone.
Ďalšie funkcie, ktoré sa zídu a používanie mimo bicykla
Nielen pre informačnú potrebu je dôležité spomenúť aj ďalšie funkcie Garmin Edge 1030. Už doteraz spomenuté ukazujú na veľkú komplexnosť a schopnosti Edge 1030.
Medzi ďalšie môžem spomenúť napríklad funkciu Incident Detection. Citujem Garmin: Edge 1030 je cyklopočítač s funkciou DETEKCIA NEHODY, ktorá sa aktivuje napr. pri páde z bicykla. Po pripojení kompatibilného smartfónu, umožňuje Edge nastavenie a aktiváciu funkcie prostredníctvom mobilnej aplikácie Connect Garmin. Keď integrovaný akcelerometer deteguje pád z bicykla, tak aplikácia aicky odošle SMS so súradnicou na vopred zadefinované (núdzové) mobilné číslo.
Garmin Edge 1030 je možné rozšíriť aj o ďalšie ANT+ doplnkové príslušenstvo zo série Varia . Systém Varia prispieva k aktívnej bezpečnosti pri jazde na bicykli. Sú to predovšetkým Inteligentné svetlá, ktoré podľa rýchlosti a zmeny smeru menia svoje svetelné charakteristiky alebo napríklad aj veľmi vydarený Radar, ktorý mapuje premávku za vami a zobrazuje ju na displeji Edge. Prvé generácie týchto prístrojov rady varia som testoval a tu sú ich recenzie.
https://www.sportreport.sk/ako-sportovat/pouziva-hw-sw/934-predstavenie-serie-garmin-varia
https://www.sportreport.sk/ako-sportovat/pouziva-hw-sw/940-garmin-varia-vision-v-zornom-poli
Garmin Edge 1030 so svojimi metrikami je ako stvorený pre prepojenie s ANT+ wattmetrami. Nielen že dokáže spočítať množstvo údajov, aicky aktualizovať prahové hodnoty, ale v spojení s wattmetrami Garmin Vector série a pomocou rozšíreného protokolu ANT+ vie vyhodnocovať nielen výkon, ale aj výkon vynaložený na každý pedál. Meranie a výpočet prebieha niekoľko sto krát za sekundu a tak je možné merať priebeh sily, ktorý vzniká behom otáčania kľúk, jeho distribúcia, kvalita šliapania a ďalších jedinečných parametrov.
Podľa Garmin definície:
Štandardná metrika, ktorú poskytuje Vector v spolupráci s Edge 1030 na výstupe - aktuálny a celkový výkon (W), rovnováha výkonu P/Ľ % so sledovaním počas celej aktivity, okruhu alebo časových intervalov, kadencia šliapania a iné. Rozšírený výstup ponúka údaje súvisiace s analýzou už získaných dát, ktoré popisujú:
CYCLING DYNAMICS - zobrazenie kompletnej výkonnostnej metriky na Edge 1030, ktorý poskytuje grafický výstup s informáciami o čase strávenom v sedle/postoji, fázach výkonu, silových fázach, stredovom vyvážení plochy pedálov (PCO), uhly silovej fázy a pod.
TE= Torgue Effectiveness - efektivita krútiaceho momentu.
Seated / Standing position - čas státia / sedenia v pedáloch.
PS= Pedal Smoothness - plynulosť pedálovania.
FTP = Functional Threshold Power - najvyšší priemerný výkon, ktorý ste schopný udržiavať počas 1 hodiny.
IF = Intensity Factor- vyjadruje vzťah vynaloženej námahy k vášmu maximu resp. vyčíslenie intenzity tréningu oproti aktuálnej úrovni / schopnostiam.
TSS = Training Stress Score - spôsob merania zaťaženia organizmu počas jazdy. Hodnota TSS napomáha vyvažovať intenzitu tréningu a následnú regeneráciu tela.
PP = Power Phase - fáza výkonu poskytuje hodnotné informácie o aplikovaní výkonu v priebehu otáčky kľuky.
NP = Normalized Power- odhadovaný výkon, ktorý by ste mohli udržiavať, ak je váš výstupný výkon dokonale konštantný (stály) - prepočítavané aj na základe rozdielov spôsobených napr. silným vetrom / stúpania a pod.
FYZIOLOGICKÉ MERANIA - v kombinácií s meraním pulzu pri jazde cez kompatibilné zariadenia, získate prístup k špecifickým meraniam pre cyklistiku.
FTP = Functional Threshold Power - najvyšší priemerný výkon, ktorý ste schopný udržiavať počas 1 hodiny.
VO2max = Test - odhad aeróbnej vytrvalosti - maximálne využitie kyslíka.
Recenzie a testy na Garmin Vector sériu sú tuná.
https://www.sportreport.sk/ako-sportovat/pouziva-hw-sw/956-test-garmin-vector-3
https://www.sportreport.sk/index.php/ako-sportovat/pouziva-hw-sw/865-trening-watty-vector
V spolupráci s výrobcom bicyklov SPECIALIZED je v IQ STORE aplikácia pre ovládanie a nastavenie kompatibilného e-bicykla zo série LEVO, TURBO LEVO FSR a TURBO LEVO HT.
IQ store aplikácie
Garmin odporúča: Prispôsobujte a dopĺňajte funkcionalitu a aplikácie vášho zariadenia podľa potrieb. Vďaka aplikáciám a widgetom cez nové rozhranie Garmin Connect IQ™ . Pridávajte si dátové polia, aplikácie, widgety a pod. podľa vlastných predstáv a potrieb.
Na stránke https://apps.garmin.com sa dostanete k týmto rozširujúcim aplikáciám. Jednotlivé aplikácie si môžete vybrať, nakonfigurovať a zosynchronizovať do zariadenia a takto si rozšíriť funkčnosť obdobným spôsobom ako appky na mobiloch. V Edge 1030 sú už predohrané tri aplikácie
Ide často o aplikácie, ktoré vyžadujú spojenie s Internetom, cez mobilný telefón a prístup na iné portály, kde máte konto.
Ale tiež sa jedná o rozšírenia meraní a funkčnosti prístroja a ďalšieho ANT+ senzora.
Avšak najčastejšie ide o grafické úpravy zobrazovania údajov, alebo iné rozdeľovanie políčok, či grafické priebehy... Skrátka Garmin Edge 1030 si môžete prispôsobiť svojmu vkusu a preferenciám ešte viac.
Používanie mimo bicykla
Samozrejme, Keď už máme cyklopočítač Garmin Edge 1030, tak to neznamená že je ho možné používať iba na bicykli. Výborný displej, veľmi dlhá výdrž batérie, barometer, prepojenie na internet cez mobil... to sú všetko vlastnosti, ktoré sa pýtajú využívať Garmin Edge 1030 aj mimo bicykla. Plus ďalšia malá ale veľmi užitočná pomôcka. V balení Edge je aj šnúrka, ktorá nemusí slúžiť len ako poistka proti vypadnutiu z držiaka na bicykli, ale napríklad aj pre prichytenie o ruku na túre či pre ľahšie vylovenie z vrecka ruksaku či bundy ....
Hneď ako prvé prišla na radu turistika. Avšak aby sa mi neplietli tieto aktivity s bicyklovými, vytvoril som si nový profil Túra, ktorý požijem pre moje pešie aktivity, nastavím obrazovky, mapy a prirodzene profil smerovania na chodec.
Tip:
Pre turistiku, ale aj MTB cyklistiku na Slovensku sa mi dlhodobo osvedčila a rád používam mapu z dielne www.freemap.sk. V týždenných intervaloch sa z tohto klonu openstreetmapy generuje mapa pre Garmin prístroje (ako a kde ju stiahnuť bude v sekcii neskôr). Mne sa na nej páči, že jej farebná schéma je podobná, ako sme zvyknutí z našich papierových máp, ako aj výzoru freemapy. Sú tam farebne vyznačene turistické, ale aj cyklistické značené trasy, vrstevnice a pri veľkosti územia ako Slovensko si môžem dovoliť mať v mape aj pôdorysy budov.
Všetko ostatné platí ako pri cyklistike, po zachytení signálu spustím tlačidlom štart záznam a môžem vyraziť. Samozrejme je možné pustiť aj navigáciu, keďže v tomto profile je routing nastavený na chodec.
Pri používaní Garmin Edge 1030 na turistiku mi chýbala len jedna funkcia a to elektronický kompas. V Edge nie je a preto „kompas stránka“ je funkčná iba pri pohybe. Keď sa zastavím, GPS nepozná ktorým smerom som otočený a tak hľadanie smeru pohybu je komplikovanejšie a musím vychádzať z prejdenej dráhy a okolitého terénu.
Garmin Edge 1030 má ešte jeden limit, ktorý pocítia zberači bodov. Ma kapacitu len asi 200 bodov ktoré poznáme pod pojmom Waypoint a ktoré sú v Edge označované ako Poloha. Inak som nezaznamenal žiadnu nevýhodu voči turistickej GPS.
Analogicky si takto môžete vytvoriť ďalšie profily pre iné aktivity a ja mám profil cestovanie, ktoré slúži ako logger pre cesty lietadlom, autom, busom, vlakom, či túlaní sa mestom a MHD.
Jedinou zásadnejšou nevýhodou pri týchto aktivitách je jedna drobnosť. Tou je “Predvolený typ jazdy“ pri profile, kde sú v ponuke len bicyklové dopravné prostriedky. Tento parameter slúži na správne priradenie aktivity v Garmin Connecte. Takže potom musím v Connecte zmeniť napríklad „dochádzanie“ alebo „elektický bicykel“ na turistiku alebo lietadlo a pod, aby tieto aktivity v štatistikách nezarátaval do cyklistiky. Plus to spravilo chaos na Strave, keďže mám synchronizáciu tam a pri ceste busom som chytil pár KOMov😉
Starostlivosť o prístroj a riešenie problémov
Aby Garmin Edge 1030 fungoval po dlhú dobu, je vhodné sa o neho priebežne starať. Jedna vec je podľa možnosti pravidelné čistenie dotykovej obrazovky jemnou handričkou. Tiež je vhodné občas skontrolovať stav tesnenia v batériovom kryte či kryte pamäťovej karty.
Rovnako je dobré sa o Edge postarať aj po stránke softvérovej. V pravidelných intervaloch sa vydávajú aktualizácie mapy. Je veľmi rozumné tieto mapy dávať aktualizovať, pretože zdroj, odkiaľ mapy pochádzajú – open street maps – je neustále aktualizovaný používateľmi a tak podklady mapy sú čoraz podrobnejšie a aktuálne.
Pri poslednej aktualizácii sa dokonca mapy blížia ku vnútornej kapacite prístroja. Ak narazíte na takúto hranicu a zistíte, že veľkosť aktualizovanej mapy presiahne vašu voľnú internú kapacitu, najjednoduchšie je zakúpiť MicroSD kartu a povoliť ukladanie máp aj na ňu. Prirodzene, v prístroji môžete mať viacero máp a prepínať si ich pri nastavení profilu. Ja mám napríklad obľúbenú Freemap.sk, a mapu pre Garmin je možné stiahnuť na odkaze http://download.freemap.sk/garmin Pre mapu do Garmin Edge 1030 je určená freemapSKtopo.gmapsupp.latin1.zip. Túto si stiahnete, rozbalíte a ručne nakopírujete do Garmin priečinka v pamäti Edge alebo na MicroSD kartičke (samozrejme Edge musí byť spojený s PC). V zipe je pod menom gpmapsupp.img ale vy si ju môžete premenovať hoci na „20180825skfreemap.img“ a hneď viete o akú mapu z akého dátumu ide.
Ešte častejšie vychádza nový firmvér. Ten neslúži len na odstraňovanie problémov a chýb, ale často pridáva aj nové funkcie a vlastnosti. Sú ľudia, ktorí nechcú s tým nič robiť, jednoducho to, čo som kúpil, tu aj zostane. Nič však nie je dokonalé. Žiadne testovanie neodhalí všetky problémy a všetky konfiguračné kombinácie, ktoré používajú desaťtisíce ľudí. A tí majú aj spätnú väzbu a aj dobré návrhy. Tie sa s novým firmvérom postupne pridávajú do Garmin Edge 1030 a tak sa zvyšuje aj jeho kvalita.
Nový firmvér sa dostane do Garmin Edge v podstate troma spôsobmi. Samozrejme vždy pri tom musí byť prítomný internet.
- Aktualizácia firmvéru cez PC - Buď v prostredí Garmin Connect, alebo pomocou aplikácie Garmin Express v prípade, že Garmin vydá nový firmvér, pribudne oznámenie. A je na vás, či tento firmvér dáte zosynchronizovať priamo do Edge a dať nainštalovať alebo nie.
- Aktualizácia cez Garmin Connect mobile – je to vlastne to isté len prostredníctvom mobilnej aplikácie.
- Ak mäte Garmin Edge 1030 nakonfigurovaný na vašu domácu alebo obľúbenú wifi sieť, pri synchronizácii sa môže stiahnuť aj firmvér a pri najbližšom spustení Edge sa spýta, či si ho želáte nainštalovať.
Zálohovanie Garmin softvérovej štruktúry je dôležitá vec, ktorá však vyžaduje základnú zručnosť práce s PC. Ak pripojíte Garmin k počítaču, pripojí sa ako napríklad USB kľúč. Teda môžete uvidieť jeho vnútornú štruktúru. Ak má vnútri MicroSD kartu, uvidíte aj jej obsah.
Všetko dôležité vrátane máp je v priečinku Garmin. Najjednoduchšie je celý tento priečinok skopírovať do PC a zálohovanie je hotovo. Len pozor, samotné mapy majú vysoko cez 10GB.
A kedy zálohovať?
Tak napríklad po tom, ako ste si nastavili prístroj, profily obrazovky, parametre, alebo pred a po nahratí novej mapy alebo nového firmvéru. Takto, aj keby zlyhal nejaký krok a vy by ste museli úplne resetovať Edge, neprídete o svoje nastavenia či mapy.
Čo vlastne zálohujem?
Po pripojení Edge a vojdení do priečinka Garmin uvidíte nasledovné niečo.
Priamo v priečinku uvidíte mapy (koncovky img, gma, unl). Ak budete plánovať nahrať aktualizáciu máp, tie pôvodné si skopírujte do PC, Obsahujú totiž kľúč, ktorý sa aktivujú práve vo vašom GPS. Ak sa upgrade podarí, z PC staré mapy vymažete.
Ďalej sú tam priečinky, kde máte uložené nastavenia profilov, obrazoviek, osobných nastavení a parametrov – priečinky Metrics, Records, Settings, Sports, Summary, Totals
Ak chcete, môžete si zálohovať aj záznamy z tréningov, trasy, tréningové plány, segmenty – priečinky Activities, Courses, Location, Segments, Workouts. Tieto údaje však môžete zosynchronizovať z prostredia Garmin Connect.
Na konci sezóny si zvyknem zazálohovať aktivity na PC a potom ich z Edge vymažem, aby som vyprázdnil priestor.
Ako dostanem veci späť?
Jednoducho, zo zálohy v PC ich prekopírujte/prepíšte do Edge na to isté miesto ako boli.
Záverom
Garmin Edge 1030 som mal možnosť používať celú sezónu. Spočiatku na konci marca to bolo testovanie spolu s Vector 3, neskôr som sa sústredil na novinky čo ponúka. Po vrátení modelu som neváhal a kúpil aj pre seba Edge 1030. A aj to svedčí o niečom.
Všeobecne musím povedať, že v podobe Garmin Edge 1030 som mal v rukách doteraz najrobustnejšie a najspoľahlivejšie riešenie od Garminu. Dlhá výdrž, odolný, jasné odozvy, na funkcie čo som používal veľmi stabilný. Skrátka spokojnosť. Keď som počul o funkciách sledovania výkonnosti, tak som spočiatku skepticky počítal, že to budú čísla, ktoré keď nebudem stále testovať mi nič nepovedia. Ale nakoniec som bol veľmi príjemne prekvapený. Bezstarostné a stabilné riešenie až na pár múch. Poďme k nim.
V prvom rade – a to nie je mucha – pri práci s mapami stále platí pravidlo – ak má dobre fungovať navigovanie, tak treba mať zapnutú len jednu routovaciu mapu nad regiónom čo chcem ísť. Ak sú povolené dve a viac máp, smerovací výpočet nemusí fungovať tak ako má. Na to pamätajte.
Druhé negatívum čo som vnímal - ale to je moja preferencia – je presun ovládacích tlačidiel na spodok prístroja. Oproti Edge 1000 sa mi menej príjemne stláčali, najmä na cestnom bicykli, kde som používal K-Edge držiak a nie originál. Vtedy boli tlačidlá len kúsok od baranov a tak stláčanie je komplikovanejšie. Originál príslušenstvo toto čiastočne rieši. Zasa na druhú stranu vznikol priestor na väčší displej.
Ďalšie negatívum bola menšia stabilita pri online funkciách, pri určitých firmvéroch a tých som prešiel za sezónu viac, som zaznamenal menšiu stabilitu v prepojení.
Negatívom to nie je, ale ochočiť si Edge 1030 pre nováčika chce trpezlivosť. Množstvo funkcií a parametrov ponúka veľa zákutí s ktorými sa nováčik vytrápi, tu by som odporučil, keby Garmin vytvoril nástroj pre PC, kde by bolo možné si dopredu vyskúšať a nastaviť parametre, a po tom ako by som bol spokojný, by sa výsledok preniesol do Garminu a mal by som všetko čo chcem. Je to daň za top prístroj.
K novým metrikám a meraniam mám dve pripomienky, meranie skóre stresu sa mi dlhodobo odmietalo zapamätať. Neviem prečo a beriem to za chybu.
Pri meraní Tréningovej záťaže a intenzity tréningu som si všimol anomáliu výsledkov, ak v priebehu jazdy preruším meranie a vypnem prístroj. Vtedy sa mi zle spočítavali tieto metriky. Ak som prerušil záznam a nechal Garmin uspať, všetko bolo v poriadku.
To so snáď všetky negatíva, s ktorými som sa behom sezóny stretol.
Oproti tomu bolo množstvo pozitív.
Hardvér – výborný displej bezproblémové čítanie na slnku v tieni, Perfektná výdrž batérie keď som prestal sledovať stav batérie. Dobrá odozva na ovládanie.
Nové metriky a funkcie som si obľúbil, aické meranie prahov a fyziologických veličín je návykové a bezstarostné, Profily sú ešte lepšie nastaviteľné ako doteraz.
Pre pokročilých používateľov je k dispozícii skutočne veľké množstvo parametrov a nastavení, kedy si môže prispôsobiť Edge podľa svojich potrieb. Raz sa to nastaví a potom sa len užíva, doslovne.
Spoľahlivé chytanie GPS signálu, presnosť záznamu dráhy bola na vysokej úrovni po väčšinu jázd. Autokalibrácia nadmorskej výšky a barometrický senzor fungoval spoľahlivo aj po viac ako tisíc kilometrovom presune do francúzskych Álp. Vlastne bola to taká aická vec, že som sa o tom nikde nezmienil a to je podľa mňa znamením, že táto oblasť je už vyladená.
Obrovské množstvo kompatibilného príslušenstva ani nemusím spomínať.
Jednou vetou zhodnotím, že je to najlepší cyklopočítač, čo som historicky používal. Nie je bezchybný, ale to čo ponúka je perfektne použiteľné.
++ robustnosť, mechanické vyhotovenie
++ výdrž batérie
++ nové metriky a meranie výkonnosti
++ displej
+ trendline navigácia
+ množstvo parametrov, nastavení
- zopár bugov ktoré pretrvávajú
- menšia stabilita s mobile funkciami
- prostredie Garmin Connect voči tomu nestíha
- cena
Čo na záver?
Beat yesterday with Garmin
Externé zdroje a citácie: Garmin dokumentácia, stránky garmin.sk, garmin.cz, garmin.com